Dla Biznesu, Home Office, Zdrowie

Na czym polega aktywne siedzenie?

Aktywne siedzenie – klucz do zdrowszego stylu życia

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś bólu pleców z pewnością wiesz, jaki dyskomfort powoduje on podczas wytężonej pracy. Spada kreatywność, a jedyne o czym myślisz, to zmiana pozycji na taką, która przyniesie ulgę. A co jeśli powiemy Ci, że możesz pracować bez bólu, jednocześnie utrzymywać ciało w lekkim ruchu i być najlepszym w tym, co robisz? To właśnie da Ci aktywne siedzenie.

Jesteśmy przyzwyczajeni do siedzenia pasywnego. Krzesła w jadalni, fotele biurowe, kanapy – to te meble zazwyczaj towarzyszą nam w codziennym życiu. Zmiana stylu pracy z pasywnego na aktywny może więc przerodzić się w nie lada rewolucję. Ale w dłuższej perspektywie wyjdzie ci na dobre – wystarczy, że zapoznasz się z poniższymi wskazówkami.

Co to jest siedzenie pasywne i dlaczego jest niezdrowe?

Sztywne stawy, obolałe pośladki, kłucie w odcinku lędźwiowym pleców. To znajome objawy, które doskwierają zazwyczaj po kilku godzinach siedzenia za biurkiem lub w innej pracy siedzącej. Jeśli dodasz do tego brak aktywności fizycznej, z pewnością odczujesz również brak koncentracji, problemy z pamięcią i pogorszenie samopoczucia.

zmęczenie w pracy

Siedzenie pasywne stało się bardziej powszechne niż chodzenie i leżenie

Długofalowe skutki siedzącego trybu życia są znane na całym świecie. Lekarze i specjaliści alarmują, że coraz dłuższe siedzenie pasywne poważnie wpływa na rozwój chorób i dolegliwości. Być może próbując zmienić ten negatywny nawyk, starasz się wprowadzać więcej ruchu w czasie wolnym. Niestety pomimo porannej jogi i niedzielnej przejażdżki rowerowej – większość dnia i tak spędzasz siedząc pasywnie np. w fotelu samochodowym, na krześle w biurze lub na kanapie przed telewizorem.

tradycyjne krzesło biurowe

Czas na twój ruch – siedzenie aktywne

Alternatywą dla siedzenia pasywnego są fotele i krzesła aktywne – Swopper, fotel 3Dee czy HÅG CAPISCO hoher Muvman. Jakie są podstawowe korzyści wynikające z ich zastosowania?

  • Uwolnienie ciała od ograniczeń i napięć
  • Wzrost energii
  • Zwalczenie nawracających bólów kręgosłupa
  • Rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni

Tak, jak w przypadku każdego procesu leczenia, pozytywne rezultaty nie przyjdą jednak od razu. Czego możesz spodziewać się po pierwszych dniach korzystania ze Swoppera, fotela 3Dee czy innego siedzenia aktywnego? Przede wszystkim zmiany. Na lepsze

Jak wyglądają pierwsze dni aktywnego siedzenia?

Nie zniechęcaj się, jeśli po pierwszych kilku dniach siedzenia na Swopperze poczujesz dyskomfort. Ciało, które przyzwyczaiłeś do innej pozycji musi nauczyć się nowego prawidłowego ustawienia kręgosłupa i miednicy. Dlatego nie czuj się zaalarmowany, jeśli czujesz, że:

  • Siedzisko może wydawać się odrobinę za twarde,
  • Czujesz dyskomfort po 30 min. siedzenia,
  • Czujesz dyskomfort w okolicy guzów kulszowych,
  • Twoje mięśnie pleców i brzucha są zmęczone,
  • Ciągnie cię powięź na szyi, klatce piersiowej oraz w odcinku lędźwiowym.

To minie. Siedzenie natomiast, na fotelu 3Dee jest o tyle łatwiejsze do zaadaptowania przez ciało, że w każdej chwili możesz się oprzeć o ergonomiczne podparcie, zaś samo siedzisko jest płaskie. Nie zwalnia to jednak fotela 3Dee z ciągłej pracy nad aktywizacją i mobilizacją twojego ciała.

Aktywne siedzenie jest stylem bardzo angażującym i nie daje prostego, natychmiastowego rozwiązania. Podobnie jak aparatem ortodontycznym, zanim nasze ciało zaakceptuje nowe ustawienie zębów i przebuduje dotychczasowy zgryz, musi minąć pewien odstęp czasu.

Swopper - ulga dla pleców

 

Swopper, fotel 3Dee czy HÅG CAPISCO aktywizują przykurczone i osłabione mięśnie kręgosłupa, co również daje efekt zmęczenia i zakwaszenia mięśni. Tak, jak po pierwszym treningu po przerwie. Jednak już po pewnym czasie wzmocnione tkanki oraz lepsza kondycja twojego ciała sprawią, że aktywne siedzenie stanie się ulubionym sportem i zabawą.

HSR.life

Jak ułatwić sobie naukę nowej postawy?

Aby ułatwić ci płynne przejście na aktywne siedzenie, czyli dobrą stronę mocy, przygotowaliśmy kilka porad, co zrobić, aby ta zmiana była przyjemniejsza i łatwiejsza.

  1. Zanim kupisz – skorzystaj z opcji bezpłatnego testu albo odwiedź jeden z naszych showroomów w Warszawie. Przekonaj się „na własnej skórze”, jak aktywny fotel może zaangażować Twoje ciało do ruchu.
  2. Rozpatrz opcję z oparciem. Fotel 3Dee odznacza się wbudowanym ergonomicznym oparciem. Oparcie w Swopperze to wariant, który możesz wybrać, jeśli siedzisz w pracy ponad 5 godzin i potrzebujesz dodatkowego wsparcia kręgosłupa.
  3. Rób przerwy podczas siedzenia. Z początku aktywne siedzenie możesz traktować jako trening – po każdych 30 min. siedzenia, wstań i zmień swoją pozycję, aby dać ciału chwilę na regenerację i odpoczynek.
  4. W trakcie przerw rozciągaj się. Możesz wykorzystać przerwy w siedzeniu na ćwiczenia rozciągające. Stretching poprawi ukrwienie mięśni i uelastyczni zastałe stawy i więzadła, dzięki czemu powrót do aktywnego siedzenia stanie się dla ciebie przyjemniejszy (inspiracje ćwiczeń znajdziesz w poniższym filmie)

Jak dopasować aktywne siedziska?

  1. Regulacja rekomendujemy następujące ustawienia początkowe:
    • Wysokość siedziska – zależnie od stanowiska pracy
    • Twardość amortyzatora – rekomendowane ustawienie miękkie
    • Przegub – rekomendowane ustawienie sztywne
  2. Jak siedzieć:
    • Przyjmij pionową pozycje ciała jako wyjściową
      • Guzy kulszowe, plecy i głowa w jednej linii
    • Cofnij głowę, utrzymuj ją w linii z ciałem
      • Unikaj wysuwania szyi w kierunku ekranu komputera
      • Wskazane jest ustawienie górnej krawędzi monitora na wysokości oczu
    • Regularnie zmieniaj pozycję, bo najlepsza pozycja to ta każda następna:
      • Tułów wychylaj: do przodu, do tyłu i na boki
      • Nogi: wąsko, szeroko, wyprostowane, skrzyżowane, ustawione naprzemiennie
      • Zmieniaj wysokość siedziska
    • Przy dłuższych godzinach spędzanych w pozycji siedzącej, usiądź głęboko wykorzystując oparcie
      • Używaj wybrzuszenia oparcia do podtrzymania kręgosłupa
    • Rozmawiaj przez telefon, stojąc
    • Co 30 min. wstań i wykonaj ćwiczenia mobilizujące / rozciągające
  3. Daj sobie czas. Nie ma terapii, rehabilitacji, sposobu leczenia, która uzdrowi Cię w jeden dzień. Prawdziwe i trwałe efekty uzyskuje się systematyczną pracą i wytrwałością. Decydując się na aktywne siedzenie, masz pewność że twój kręgosłup podziękuje ci za tą zmianę.
Eliot_Home-kopia-1
Aeris Swopper