Zdrowie

4 najgroźniejsze choroby osób siedzących przed komputerem

Profilaktyka to najlepszy sposób na zadbanie o swoje zdrowie. Regularne i zdrowe odżywianie, dawka aktywności fizycznej każdego dnia, prawidłowa długość snu oraz ergonomia pracy to tylko niektóre z czynników, które decydują o zdrowiu naszego ciała i psychiki.
Co nas czeka jeśli siedzący tryb pracy przejmie kontrolę nad naszym życiem? Przeczytaj poniżej jakie są najgroźniejsze choroby siedzenia przed komputerem.

Choroby serca

Podczas statycznego siedzenia nasze ciało dostosowuje się do bezruchu. Brak aktywności sprawia, że krew wolniej płynie w naczyniach, a serce zaczyna szybciej bić, aby zachować prawidłowy przepływ tlenu przez tkanki.

Spowolnione tempo płynącej krwi wpływa na zwiększenie jej gęstości oraz gromadzenie się nadmiaru tłuszczów i cukrów w naczyniach. To niestety prowadzi do rozwijania się nadciśnienia tętniczego oraz miażdżycy, które mogą mieć poważne skutki dla naszego zdrowia.

Cukrzyca oraz choroby tarczycy

Choroby siedzenia przed komputerem to bardzo często ukryci zabójcy, którzy czają się na nas w naszej całkowitej niewiedzy. Nie bez powodu lekarze ostrzegają właśnie  przed takimi oczywistymi nawykami jak brak ruchu oraz statyczny tryb pracy. To te dwa czynniki oraz zła dieta i nałogi takie jak palenie papierosów przyczyniają się do rozwoju chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca czy choroby tarczycy. 

Dzieje się tak przez zmniejszone zapotrzebowanie organizmu na energię. Praca przy komputerze nie wymaga od nas dużych zapasów energetycznych. Mimo to rzadko dostosowujemy swoją dietę oraz spożycie kalorii do faktycznego zużycia. Nadmiar przyjętej energii jest zamieniana w składniki, które odkładają się w naszych narządach – wątrobie, trzustce, tarczycy – doprowadzając do rozwoju poważnych chorób.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroby siedzenia przed komputerem ujawniają się często po długim czasie. Z początku żadna osoba pracująca przy komputerze nie skarży się na ból pleców lub spadek kondycji. Jednak długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej powoduje ogromne zmiany w naszym ciele, szczególnie w mięśniach oraz stawach.

Siedzący tryb pracy to jeden z najskuteczniejszych sposób na popsucie swojego kręgosłupa. Brak ruchu w stawach, zero aktywności dużych grup mięśniowych, osłabienie mięśni oraz przykurczona pozycja ciała są przyczyną powstawania chorób takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów. Wszystko ma związek z odkładaniem się złogów wapniowych w stawach kręgosłupa, biodrach, kolanach, a także ramionach czy łokciach, które z czasem rozwijają się w narośla kostne, drażniące okoliczne tkanki.

Niestety choroba zwyrodnieniowa stawów jest nieuleczalna oraz postępująca i jedyny sposób, aby jej przeciwdziałać to … regularnie i w zróżnicowanym zakresie zarzywać aktywności #ruszać_się!

Osteoporoza

W dużym stopniu osteoporoza wiąże się także z brakiem ruchu. Kości, które budują nasze ciało bardzo lubią ruch i najlepiej nam służą, jeśli dostarczamy im aktywnych wrażeń w sportach takich jak tenis, taniec czy bieganie interwałowe.

Statyczna praca przy komputerze sprawia, że nasze kości przestają się przebudowywać i tracą ważne składniki. Wytrącanie się tych elementów z kości powoduje spadek gęstości, co przekłada się na powstawanie osteopenii oraz w dalszym stopniu – osteoporozy.

Jak zapobiegać?

Co możemy zrobić, żeby uchronić się od tych chorób, nie rezygnując z siedzącego trybu pracy? Najlepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w swoje zdrowie oraz profilaktykę oraz wybieranie rozwiązań, które stale stymulują nasze ciało.

Takim rozwiązaniem może być aktywna przestrzeń pracy, wprawiająca w ruch nasze ciało nawet wtedy kiedy nie mamy na to czasu. Przeczytaj więcej na temat swopper’a, fotela 3Dee i innych rozwiązań, które pomogą Ci w utrzymaniu codziennej aktywności.