Dla Biznesu, Home Office, Zdrowie

Rozważasz zakup biurka? Poznaj zalety biurka regulowanego elektrycznie

Praca zdalna w domu pokazała niejednemu z nas, że stół, przy którym zasiadamy do posiłków nie jest najlepszym miejscem do pracy. Jego z góry ustalona wysokość powoduje, że to my musimy dopasowywać się do stołu, a nie na odwrót. Być może jest to więc dobry czas, aby zdecydować się na zakup profesjonalnego biurka. A skoro Home Office coraz dobitniej staje się naszą nową rzeczywistością, warto rozważyć biurko regulowane elektrycznie, które zadba o codzienną dawkę ruchu. Oto 4 powody, które przekonają Cię do jego zakupu.

user demo Flokk creed HSR

Statystyki mówią jasno – w ciągu dnia siedzimy długo. Wręcz za długo. Wielu dorosłych i dzieci spędza co najmniej siedem godzin dziennie na siedząco. Pandemia koronawirusa te godziny dodatkowo wydłuża, unieruchamiając nasze ciała nawet na dziesięć godzin w ciągu dnia. Brak możliwości przemieszczania się do pracy ogranicza więc nawet ten minimalny, który dotychczas sobie zapewnialiśmy. Pracując w domu przemieszczamy się  jedynie z krzesła na kanapę, by finalnie położyć się spać do łóżka. Gdyby podsumować, ile godzin dziennie spędzamy w statycznej i biernej pozycji, z pewnością okazałoby się, że jest to zdecydowaną większość dnia. Jak nietrudno się domyślić, nie jest to zdrowe dla organizmu, bo ciało człowieka zostało stworzone do ruchu, a nie do siedzenia. Dlatego tak istotne jest zbudowanie miejsca pracy, które ten ruch będzie umożliwiało, a nawet stymulowało. Takie właśnie zalety posiada aktywna przestrzeń pracy (artykuł) (LINK TO: https://hsrmeble.pl/aktywna-przestrzen-pracy-co-to-takiego/), a biurko regulowane elektrycznie jest jednym z głównych jej elementów. Przejdźmy zatem do sedna, a mianowicie do kluczowych zalet, jakie da Ci jego zakup.

Biurko regulowane elektrycznie zwiększy Twoją wydolność i produktywność

Biurko regulowane elektrycznie ma zdecydowaną przewagę nad tym klasycznym, bo możesz pracować przy nim na stojąco, dobierając wysokość blatu do swoich potrzeb. To faktycznie zwiększa wydolność organizmu podczas pracy, gdyż stojąc, Twoje ciało zachowuje wszelkie procesy w optymalnym stopniu. Mózg jest lepiej dotleniony, mięśnie odżywione, a Ty zyskujesz znacznie lepsze samopoczucie i upragnioną koncentrację w ciągu dnia. Dla porównania – siedząc, wiele z tych procesów (oddechowy, krążenie) zwalnia, a mięśnie nie pracują, aby podtrzymać ciało, przez co osłabiają się. W naszym ciele wszystkie procesy są w stałej aktywności. Gdy się więc ruszamy, ciało mobilizuje stawy, umożliwiając organizmowi regularne odżywianie, nawodnienie, a co za tym idzie ich prawidłowe funkcjonowanie i redukcję dolegliwości bólowych. Owszem, do pracy stojącej trzeba się chwilę przyzwyczaić, ale ta pozycja, wykonywana na zmianę z siedzeniem, jest najlepszą pozycją, jaką możesz przyjąć podczas kreatywnej pracy. 

Zredukujesz ryzyko wystąpienia bólu pleców

Jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców jest postawa siedząca, zwłaszcza gdy siedzisz przy biurku przez długi czas, nie zmieniając pozycji. Dzieje się tak, ponieważ siedzenie statyczne, czyli to na zwykłym krześle, wymusza na organizmie, aby mięśnie trzymały tułów, szyję i ramiona w jednej pozycji. Wielogodzinne przebywanie w tej jednej pozycji osłabia mięśnie, zmniejsza jamy stawów i powoduje ucisk na nerwy, co często powoduje bóle pleców, a także wpływa niekorzystnie na ogólną postawę ciała. Warto pamiętać, że mięśnie odpowiadają nie tylko za utrzymanie postawy, ale aktywnie wpływają też na funkcje układów wewnętrznych – w tym oddechowego, sercowo-naczyniowego, nerwowego, czyli całego ciała. Siedząc pasywnie, oddychasz bardziej płytko, przez co Twój mózg jest słabiej dotleniony i odżywiony. Spada też metabolizm organizmu, co może po kilku miesiącach pracy statycznej zaowocować gromadzeniem się tłuszczu w okolicy pasa. Winne są temu również rozluźnione mięśnie tułowia, które nie muszą pracować podczas pasywnego siedzenia.

Mniej zwolnień lekarskich

Ból pleców jest również jedną z częstych przyczyn zwolnień lekarskich, co nie jest korzystne ani dla Ciebie ani dla Twojego pracodawcy. Pracując zaś przy biurku regulowanym elektrycznie, możesz w swobodny sposób częściej zmieniać pozycje, co bardzo korzystnie wpływa na postawę ciała. Dlaczego zachęcamy Cię do przyjmowania pozycji naprzemiennej? Bo żadna z pozycji, w której pracujesz przez dłuższy okres czasu nie jest korzystna dla organizmu. Potwierdza to m.in. badanie przeprowadzone w 2018 roku przez profesora Leona Strakera z Uniwersytetu Curtina. Wykazało ono, że stanie dłużej niż 40 minut bez zmiany pozycji, powoduje dyskomfort mięśniowo-szkieletowy, który objawia się również bólem pleców. Długie siedzenie z kolei powoduje m.in. uszkodzenie dysków, osłabienie mięśni, ścięgien i wielu innych struktur naszego ciała, co może prowadzić do licznych zwyrodnień. Dlatego tak ważne jest utrzymywanie się w ciągłym ruchu. Dobrym pomysłem jest przyjmowanie zmiennej pozycji z siedzącej na stojącą np. co pół godziny, pamiętając również o regularnych przerwach i odejściu od biurka na kilka minut. 

Twoje ciało zyska prawidłową postawę

Prawidłowa postawa to większa przestrzeń dla organów wewnętrznych: Prawidłowa postawa ciała – jak zachować zdrowe plecy? Pracując przy zwykłym biurku, nie masz możliwości dopasowania go do swojego wzrostu. Takie rozwiązanie zapewni Ci tylko biurko z regulacją wysokości. Co więcej, jeśli masz dzieci, bez problemu dopasujesz biurko do ich potrzeb, gdy np. odrabiają lekcje, a po skończonej pracy domowej, znów w prosty sposób wrócisz do swoich ustawień. W ten sposób cała Twoja rodzina ma szansę pracować nad prawidłową postawą. Wystarczy, że upewnisz się, że biurko jest ustawione w odpowiedniej wysokości, monitor znajduje się na poziomie oczu lub tuż pod nim, a ramiona podczas pisania są ustawione równolegle do biurka. Pamiętaj też, aby kolana i plecy były wyprostowane, a nie skulone. Dzięki możliwości dopasowania tych aspektów do swoich wymagań, wyrobisz u siebie nawyk utrzymywania prawidłowej postawy podczas pracy, ale także i po jej zakończeniu.

HSR.life - jak pracować aktywnie 2

Nie zapomnij o dobraniu odpowiedniego krzesła

Jak już wspomnieliśmy, zadaniem biurka elektrycznie regulowanego jest utrzymanie aktywności ciała i umożliwienie mu częstych zmian pozycji, nie ograniczając przy tym jego ruchów. Aby w jednak pełni wykorzystać potencjał aktywnej przestrzeni pracy, warto połączyć pracy przy biurku regulowanym elektrycznie z aktywnym krzesłem lub fotelem, które zapewnią Ci elastyczność i zachowanie faktycznej sprawności fizycznej. Wybierając krzesło, które ma ruchome, aktywne siedzisko, zmusisz mięśnie do pracy, będziesz stymulował ciało do częstszych zmian pozycji, nawet o tym nie myśląc. Łatwa regulacja oferuje Ci dodatkową prostą zmianę wysokości, co pozwala na szybkie i sprawne zmiany pozycji oraz np. na wyciągnięcie nóg podczas siedzenia, czyli kolejną pozycję! Według naszych ekspertów, najlepszym aktywnym krzesłem do pracy w pozycji stojąco-siedzącej jest HÅG Capisco, które pomaga przyjąć niezliczoną ilość pozycji, a co za tym idzie, zapewnić ciału ruch, jakiego potrzebuje organizm. Równie dobrze sprawdzi w krótkich aktywnościach hoker Muvman. W pozycjach niższych świetnym uzupełnieniem biurek regulowanych będą aktywny fotel Aeris 3Dee czy aktywny stołek Swopper.

HAG CapiscoHAG Capisco na tle pięknego widoku
HAG Capisco PulsHAG Capisco Puls
Eliot_Home-kopia-1

Jeśli masz dodatkowe pytania lub nie znalazłeś tego, czego wytrwale od dłuższego czasu szukasz, napisz do nas, chętnie pomożemy, doradzimy i wysłuchamy Twoich potrzeb.