Dla Biznesu, Home Office, Zdrowie

Jak urządzić Home Office?

Wszystko wskazuje na to, że praca zdalna zostaje z nami na dłużej. Sytuacja związana z pandemią pokazała jednak, że praca zdalna może być efektywnym rozwiązaniem, a marcowy test home office sprawił, że inaczej spojrzeliśmy na domową przestrzeń. Ta jednak nie zawsze potrafiła sprostać wyzwaniom i często sprawiała ciału dyskomfort przez przyjęcie niewłaściwej pozycji i brak ruchu. Część z nas próbowała więc szukać alternatywnych rozwiązań korzystnych dla zdrowia i pracować np. przy desce do prasowania, aby dopasować wysokość blatu, a inni stawiali na piłkę do fitnessu, aby nie doświadczać bólu pleców po wielu godzinach pracy. Chcąc nie chcąc, każdy z nas na swój sposób zaczął tworzyć aktywną przestrzeń do pracy. Czy można jednak stworzyć domowe biuro, które będzie funkcjonalne i dopasuje się do wystroju mieszkania? Zdecydowanie! Oto wskazówki, w jaki sposób stworzyć idealny home office.

Kiedy dom staje centralnym punktem dowodzenia Twojej firmy lub miejscem pracy, zdalne wykonywanie obowiązków służbowych wymaga jeszcze większego zaangażowania i skupienia. I choć taka prace daje dużą elastyczność, nadal jest to praca profesjonalna, dlatego urządzenie przestrzeni biurowej jest ważne. Odpowiednia aranżacja pozwoli prowadzić profesjonalne spotkania on-line, ale również zadba o ostrość umysłu, pobudzi kreatywność i wesprze koncentrację. Aby faktycznie tak się stało, home office powinien spełniać kilka kluczowych zasad.

Znajdź odpowiednie miejsce

Z pewnością już próbowałeś pracować w różnych zakątkach mieszkania lub domu. Jeśli jednak zdecydowałeś się stworzyć profesjonalne biuro domowe, które nie będzie już tylko tymczasową prowizorką, weź pod uwagę jego umiejscowienie. Wybór miejsca na zorganizowanie home office powinien paść na miejsce, które wyeliminuje zbędne bodźce rozpraszające, takie jak ruch domowników czy hałas uliczny. Jeśli planujesz pracować wtedy, gdy reszta rodziny jest w obecna w pobliżu, umieszczenie biura blisko kuchni, łazienki lub salonu będzie oznaczało, że możesz mieć wielu gości. Z drugiej strony, jeśli masz małe dzieci, najlepiej zaplanuj swoje domowe biuro stosunkowo blisko ich pokoju, abyś mógł monitorować ich aktywność. Są to ważne czynniki, gdyż komfort podczas pracy to także komfort psychiczny.

 

Postaw na aktywną przestrzeń pracy

Biurko regulowane elektrycznie

Jedną z najważniejszych cech domowego biura powinno być maksymalne dopasowanie do twoich potrzeb. Bo to biuro powinno dopasować się do Ciebie, a nie Ty do biura! Niezwykle ważne będzie więc dobranie odpowiednich, aktywnych mebli. Jeśli eksperymentowałeś z pracą przy desce do prasowania, z pewnością wiesz, jak ważnym aspektem jest odpowiednio dobrana wysokość blatu do pracy. Być może jest to więc czas na zakup biurka regulowanego elektrycznie, które dopasujesz do swoich potrzeb. Biurko regulowane elektrycznie ma wiele zalet. Oprócz oczywistych – jak możliwość dopasowania wysokości w zakresie 65-130 cm –  biurko elektryczne daje Ci możliwość pracy w różnych pozycjach, w tym tej najbardziej korzystnej dla zdrowia, czyli naprzemiennej, stojąco-siedzącej. Ciało człowieka zostało stworzone do ruchu, więc częsta zmiana pozycji w pracy, wspomaga organizm w najlepszy możliwy sposób, a Ty zyskujesz lepsze samopoczucie, wyższą koncentrację i prawidłową postawę ciała. 


HSR.life - jak pracować aktywnie 2

Ergonomiczny, aktywny fotel

Kolejnym, równie ważnym aspektem jest dopasowany do potrzeb fotel do biurka. Jeśli lubisz pracować w pozycjach wysokich szukaj siedziska w zakresie regulacji od 50 do 88 cm. Idealnym wyborem będzie wówczas nowoczesny fotel, jak aktywny HAG Capisco czy HAG Capisco Puls do pracy w pozycji stojąco-siedzącej, podobnie jak hoker Muvman, choć ten aktywny stołek nie posiada oparcia. Jeśli jednak wolisz pracować w pozycjach niższych z wykorzystaniem piłki, rozważ rozwiązania nowoczesnej ergonomii, które zastosowane są w Swopperze czy fotelu 3Dee. To o wiele bardziej bezpieczne dla zdrowia rozwiązania, niż sportowa piłka, gdyż te aktywne siedziska, dzięki zaawansowanej technologii, odchylają w każdym kierunku, jednakże nie dalej niż o 15 stopni od pionu. Ten aspekt eliminuje ryzyko kontuzji i gwarantuje większą stabilność niż w przypadku piłki do siedzenia. 

Dla ciała najważniejszy jest jednak ruch, więc niezależnie, jaki model aktywnego fotela wybierzesz, masz gwarancję, że Twoje ciało pozostanie utrzymane w ciągłej, optymalnej aktywności fizycznej, co jest gwarancją dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Dla porównania – statyczna, siedząca postawa, którą przyjmujesz siedząc na krześle stołowym nie jest ani naturalna ani obojętna dla Twojego zdrowia i dobrostanu. Dlatego zgodnie z najaktualniejszymi zaleceniami i badaniami m.in. Instytutu Karolinska w Sztokholmie (który przyznaje nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjoterapii), nowoczesna przestrzeń home office powinna być nie tylko ergonomiczna, ale też mobilizować do ruchu i aktywności fizycznej. Na aktywną przestrzeń pracy, oprócz biurka regulowanego i aktywnego fotela, składają się też inne elementy zapewniających regeneracje (puf, fotel, lub kanapa). Połączenie ich w jedną aktywną przestrzeń pracy, skutecznie utrzyma ciało w umiarkowanym ruchu, który jest niezwykle korzystny dla zdrowia. Warto też pamiętać, że aktywne siedzenie – w tym kołysanie się, bujanie czy swobodne poruszanie stopami – jest  skutecznym sposobem radzenia sobie ze stresem i napięciem mięśni. Nikogo nie trzeba przekonywać, jakie korzyści płyną z tego aspektu.

Więcej nt aktywnej przestrzeni pracy: kliknij

Zadbaj o bezpieczeństwo podczas pracy

Jeśli siedzisz po kilka godzin dziennie na zwykłych meblach wypoczynkowych, z pewnością zaczęły Ci doskwierać nieprzyjemności bólowe. To znak, że za mało się ruszasz podczas pracy. Aktywna, pełna ruchu, dynamiki i ergonomicznych rozwiązań przestrzeń pracy będzie znacznie bezpieczniejsza dla Twojego zdrowia, bo będzie aktywizowała Cię do ruchu nawet wtedy, gdy Ty nie będziesz o tym myślał. Efekt? Brak bólu podczas końca pracy i więcej energii! Twoje biuro może być aktywną przestrzenią pracy, która będzie wspierała  kreatywność i lepsze samopoczucie.

Uwolnij przestrzeń od kabli

Skoro mowa o bezpieczeństwie, warto poruszyć również aspekt plączących się pod biurkiem kabli. Oczywiście nie możesz zrezygnować z kabli, bo zarówno komputer, smartfon, drukarka, czy lampka wymagają prądu. Jednak schowanie zbędnych kabli będzie zabiegiem nie tylko estetycznym, ale też korzystnym dla zdrowia. Poplątane kable są siedliskiem kurzu i roztoczy, ale też łatwo je uszkodzić lub narazić małe dziecko lub zwierzę na niebezpieczeństwo. Jeżeli nie miałeś możliwości zaplanowania odpowiedniego maskowania  kabli na etapie projektowania przestrzeni, nowoczesne biurka regulowane elektrycznie posiadają wewnętrzną wbudowaną listę przepięciową, w której w bezpieczny sposób ukryjesz wszystkie kable. Takie udogodnienia mają np. biurka regulowane elektrycznie Eliot czy VANK_MOVE. Dodatkowym bonusem będzie estetyka, która sprawi, że łatwiej będzie Ci się skupić na pracy. 

Zadbaj o dobre oświetlenie

Przestrzeń, w której zorganizujesz home office powinna być widna. Najlepiej, jeśli na biuro przeznaczysz miejsce z dostępem do okna, a co za tym idzie i do światła dziennego. Nie zawsze jest to jednak możliwe, więc dobrym rozwiązaniem będzie solidne oświetlenie. Jesienią i zimą doświetlenie biurka w dodatku jest zresztą koniecznością – zwłaszcza jeżeli lubisz pracować popołudniem lub wieczorem. Zdaniem Journal of Sleep and Sleep Disorders, najbliższe ideału jest naturalne i neutralne jasne światło, przypominające bezchmurny słoneczny dzień w południe. To pomaga się skupić. Ponadto, dobrze aby w całym pomieszczeniu natężenie światła było możliwie równe – będzie to także korzystne dla twoich oczu.

HAG Capisco na tle pięknego widoku

Wzbogać przestrzeń o roślinność

Zielone kwiaty to idealny element dekoracyjny w każdej przestrzeni. Stanowią walor estetyczny przestrzeni i są niezwykle korzystne dla zdrowia psychicznego. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie w Teksasie dowodzą, że rośliny i kwiaty w przestrzeni biurowej poprawiają kreatywność, redukują stres i sprawiają, że czujemy się bardziej szczęśliwi. Ponadto, jak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z NASA, niektóre rośliny jak np. skrzydłokwiat, paprotka, anturium czy zielistki wyłapują związki formaldehydu z powietrza, tym samym je oczyszczając.

Postaw na design

Jeśli do tej pory hasło ergonomiczne meble kojarzyło Ci się z delikatnie mówić nieestetycznymi, czarnymi meblami z plastiku, mamy dobrą wiadomość. Nowoczesna ergonomia nie ma z tym już nic wspólnego. Oczywiście, jeśli lubisz czarny kolor, nadal możesz taki właśnie wybrać, ale wówczas będzie to Twoja decyzja, a nie producenta. Nowoczesne meble do gabinetu można obecnie skonfigurować wedle własnych upodobań i gustu. Co więcej, aktywne meble wyglądają jak małe dzieła sztuki, a ich design wielokrotnie nagradzany jest przez uznane rankingi i plebiscyty. Meble takie jak HAG Capisco, Swopper, fotel 3Dee, a także biurko VANK_MOVE czy Eliot cechuje elegancki minimalizm, dzięki czemu ich klasyka i jakość są tym, czym będziesz się cieszyć przez długie lata. Neutralne, jasne kolory to także dobra baza dla przestrzeni, w której ważna jest nie tylko kreatywność, ale także koncentracja. Im mniej odrywających uwagę detali, tym większa szansa na maksymalne skupienie podczas pracy. Ważnym aspektem jest również fakt, że meble produkowane są ręcznie z dbałością o każdy, nawet najmniejszy detal, a wiele materiałów pochodzi z recyklingu.

Design w Home Office

Nie zapomnij o ruchu podczas pracy

Stworzyłeś swoją aktywną przestrzeń? Brawo! Tak trzymaj, ale nie zapomnij o regularnym ruchu. Która pozycja jest dla Ciebie najlepsza podczas pracy? Zawsze ta następna, którą przyjmiesz. Mówiąc wprost – Twoje ciało potrzebuje ruchu, więc ani wielogodzinne siedzenie pasywne, ani praca wyłącznie na stojąco, nie będą dobre dla Ciebie i Twojego ciała. Dobra wiadomość jest taka, że aktywna przestrzeń pracy łączy wszystkie cechy zdrowego, aktywnego człowieka z potrzebami wielogodzinnej pracy przy komputerze.  Wykorzystywana na co dzień nowoczesna ergonomia, zapewnia optymalne, zgodne z naturą człowieka podparcie oraz pełną swobodę ruchu. Pracując aktywnie np. na aktywnym fotelu lub w pozycji stojąco-siedzącej, oddychasz głębiej, przez co Twój mózg jest lepiej dotleniony i odżywiony. Podnosi się też metabolizm organizmu, więc po kilku miesiącach pracy w home office, nie dorobisz się  – tak typowej dla zwykłego siedzenia – wystającej ze spodni “oponki”. Taki efekt to wina rozluźnionych mięśni tułowia, które nie muszą pracować podczas pasywnego siedzenia. Podczas aktywnej pracy nic takiego nie ma więc miejsca. Postaw więc na rozwiązania, które skutecznie pomogą zadbać Ci o zdrowie, dobrą kondycję i komfort pracy. 

Jeśli masz dodatkowe pytania lub nie znalazłeś tego, czego wytrwale od dłuższego czasu szukasz, napisz do nas, chętnie pomożemy, doradzimy i wysłuchamy Twoich potrzeb. 

Wielofunkcyjne krzesło ergonomiczne: AERIS Numo

Numo poruszy cię swoim designem w każdym miejscu: w biurze, w poczekalniach, salonach, na spotkaniach, przy stole jadalnym, w hotelu, w sektorach kreatywnych, a nawet na zewnątrz. Dzięki opracowanej przez aeris kinematyce numo podąża za twoimi ruchami, niezależnie od tego, czy pracujesz, czy odpoczywasz. 

HAG Capisco PulsHAG Capisco Puls

Aktywny fotel biurowy: HÅG Capisco Puls

HÅG Capisco to kwintesencja aktywnego krzesła, które idealnie nadaje się do pracy siedząco-stojącej, zapewniając pełną swobodę ruchu w pracy.

HAG CapiscoHAG Capisco na tle pięknego widoku

Aktywny fotel biurowy: HÅG CAPISCO

HÅG Capisco to kwintesencja aktywnego krzesła, które idealnie nadaje się do pracy siedząco-stojącej, zapewniając pełną swobodę ruchu w pracy.

Aktywny fotel biurowy: AERIS 3Dee

Fotel biurowy 3Dee wspiera Twoje zdrowie i dobre samopoczucie. Aktywne / dynamiczne siedzenie zapewnia optymalny ruch w pracy nawet w trakcie siedzenia.