Dla Biznesu, Home Office, Zdrowie

Siedzenie na piłce czy na aktywnym krześle?

Nie ma lepszej inwestycji niż ta we własne zdrowie. Wielogodzinne przesiadywanie za biurkiem jednak temu nie służy, a sytuacja związana z koronawirusem dodatkowo ogranicza i tak niewielki pozostały procent dziennego ruchu. Z pewnością więc zacząłeś już szukać domowych metod zwiększenia aktywności. Czy wiesz jednak, że możesz ćwiczyć również podczas pracy

Nie ma jednego, najlepszego sposobu na pracę

Powiedzmy sobie szczerze – nie ma jednego sposobu na pracę, a wielogodzinne spędzanie czasu w pozycji siedzącej jest zwyczajnie niezdrowe. Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie doświadczyłeś już negatywnych skutków długiego siedzenia i szukasz nowego, lepszego rozwiązania, które odmieni Twój styl pracy na lepszy. Coraz bardziej popularny trend pracy zdalnej pokazał, że zwykłe krzesła, nawet te klasyczne ergonomiczne pasywnie, niekoniecznie sprawdziły się podczas pracy. Szukając nowego sposobu na pracę, która pobudza kreatywność, dba o zdrowie, ale także daje ukojenie kręgosłupowi, z pewnością natrafiłeś na pomysł wykorzystania piłki do pracy przy biurku. I dobrze, bo zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez firmę Garmin, coraz więcej ludzi, chcąc zrekompensować sobie ograniczenia związane z pandemią powraca do ćwiczeń, ale w inny, nowy sposób (1). 

Stąd też eksperymenty z aktywnym siedzeniem na piłce do fitnessu podczas pracy. Piłka wspiera bowiem aktywną pozycję siedzącą. Korzystając z niej, skłaniasz ciało do ciągłego zachowywania równowagi, co sprawia, że pracuje znacznie większa grupa mięśni niż podczas siedzenia statycznego. Automatycznie aktywizujesz mięśnie bioder, kolan i kostek, a także wzmacniasz mięśnie głębokie kręgosłupa oraz brzucha. Ponadto, siedząc na piłce, jesteś zmuszony do nieustannej korekcji pozycji ciała, przez co wykonujesz mikroruchy, które także wzmacniają barki oraz mięśnie grzbietu. Rozwiązanie więc wydaje się być strzałem w dziesiątkę, jednak fizjoterapeuci i ortopedzi podchodzą do pomysłu sceptycznie.

Mimo wielu zalet, zastosowanie piłki przy biurku budzi kontrowersje, gdyż istnieją różne opinie na temat skuteczności poprawy kondycji i ukrwienia mięśni pleców oraz brzucha (2). Niektóre badania wskazują wręcz na problem z ergonomią piłki –  brak możliwości regulacji wysokości siedziska, a także jej niestabilność zwiększa ryzyko upadku oraz urazu. Dodatkowo, długotrwałe siedzenie na piłce, może spowodować nadmierny wzrost napięcia mięśni, prowadząc do ich przykurczów (3), a w dalszej konsekwencji do bólu pleców.

Nowoczesne aktywne krzesła i fotele, bezpieczna alternatywa

Jeśli więc nie piłkę, to co wybrać, jeśli dotychczasowy, nawet nowoczesny fotel do biurka nie zdaje egzaminu? Lepszym rozwiązaniem, a z pewnością bardziej bezpiecznym rozwiązaniem będą aktywne krzesła i fotele, które zachowują wszystkie cechy siedzenia na piłce, oferując w pakiecie jeszcze więcej dla zdrowia… Co takiego? Wszelkie zalety idące za aktywnym siedzeniem, trendem, który od niedawna skutecznie podbija świat. To sposób na odzyskanie pełnej swobody ruchu za biurkiem w pełnej harmonii z ciałem. W praktyce wygląda to tak, że siedząc na aktywnym krześle typu Swopper, 3Dee czy HAG Capisco, ciało pozostaje w ciągłym ruchu i pełnej swobodzie, ale jest znacznie bardziej stabilne niż piłka do fitnessu i zmniejsza ryzyko kontuzji.

Jaka jest przewaga aktywnych krzeseł?

HAG CapiscoHAG Capisco na tle pięknego widoku
Eliot_Home-kopia-1
Aeris Swopper

Jak działa aktywne krzesło Swopper?

Aktywne krzesła i fotele są też znacznie bardziej atrakcyjne wizualnie, bo możesz dowolnie skonfigurować je zgodnie z własnymi preferencjami. Twoje aktywne wnętrze zyskuje więc nowe narzędzie do kreatywnej pracy. Swopper, występuje w kilku wersjach: z oparciem lub bez a także w wersji z kółkami lub na stabilnym stelażu. Jego podstawa zaś stanowi podpór dla amortyzującej sprężyny. Masz również gwarancję bezpiecznego zakresu ruchomości – specjalny opatentowany przegub z blokadą kąta wychylenia maksymalnie do 15. stopni. To ważne również z tego powodu, że Swopper świetnie nadaje się do pracy i nauki dla dzieci i młodzieży. Regulowana blokada w Swopperze zapobiega nadmiernemu rozchwianiu i optymalizuje pracę mięśni od pasa w dół, jest to więc bezpieczna alternatywa dla całej rodziny.


Jak działa
aktywny fotel 3Dee

Jeśli szukasz jednak fotela, które  będzie towarzyszyć Ci przez cały dzień pracy i stymulować Twoje ciało w bardziej łagodny sposób niż Swopper, idealnie sprawdzi się tu aktywny nowoczesny fotel 3Dee. Jak sama nazwa wskazuje, zastosowano w nim innowacyjną technologię 3D, która – podobnie jak w Swopperze – nawiązuje do efektów, jakie daje siedzenie na piłce. Siedząc na fotelu 3Dee możesz swobodnie poruszać się do przodu, odchylać do tyłu a także ruszać się na boki.  Fotel zapewnia pełne wsparcie dla biomechaniki ciała i podobnie jak Swopper, fotel 3Dee bezpiecznie naprowadza na właściwe ustawienie miednicy oraz kręgosłupa tym samym przeciwdziałając tworzeniu się napięć i przykurczów. Aktywne krzesła i fotele są więc bezpieczniejsze dla użytkownika od piłki, gdyż dbają o mięśnie kręgosłupa i, w przeciwieństwie do piłki fitness, można ich używać przez cały dzień. Ich regulowana wysokość to ostateczny argument, który przebija piłkę – dosłownie i w przenośni – w zestawieniu korzyści. Aktywne fotele tworzą idealną kompozycję wraz z biurkami elektrycznie regulowanymi. Dzięki temu możesz częściej zmieniać pozycję, pracować na wiele różnych sposobów i czuć się doskonale.

Jak działa HAG Capisco

Krzesła z rodziny HÅG doskonale nadają się zarówno siedzącej, siedząco-stojącej. Jeśli można określić idealne krzesło do pracy przy biurku praktycznie w każdej pozycji, najpewniej będzie to właśnie HÅG Capisco i HÅG Capisco Puls. Jest to połączenie skandynawskiego designu i doskonałych rozwiązań nowoczesnej ergonomii. Fotel podtrzymuje ciało zarówno w pozycji siedzącej jak i stojącej, i w pełni dba, żeby nie pozostawało ono w bezruchu. Zachęci Cię do siedzenia na tyle sposobów, że będzie Ci trudno nie być aktywnym podczas pracy na nim. HÅG Capisco nie bez powodu uważane jest za Rolls Royce’a ergonomii przez użytkowników aż od 1984 roku.HAG Capisco aktywna przestrzeń pracy HSRSiedzisko krzeseł HÅG imituje siodło jeździeckie. Taka kombinacja pozwala na dużą elastyczność siedzenia i motywuje do częstej zmiany pozycji w ciągu dnia pracy. Na krześle można siedzieć m.in. przodem, bokiem, tyłem, w naprzemiennym siadzie skrzyżnym, naprzemiennie na pojedynczym guzie kulszowym, z uniesioną wysoko nogą. Można je także wykorzystać je do pozycji stojąco-siedzącej oraz stojącej. Krzesło ma także maksymalnie cofnięty podłokietnik, a jego wąskie oparcie przypomina znak plusa, łącznie zapewniając jeszcze większą swobodę ruchu. Eksperci ds. aktywnej przestrzeni pracy zaznaczają, że jest to idealne krzesło dla osób, które nie mogą lub nie chcą przebywać w jednej pozycji zbyt długo. Bo siedzenie na nim nie jest “normalnym” siedzeniem. To znacznie wyższy poziom aktywności.HAG Capisco Puls Aktywna przestrzeń pracy HSR Siodłowe aktywne siedzisko sprawia, że można siedzieć na nim z miednicą ustawioną w pozycji neutralnej – co zapewnia prawidłowe ustawienie kręgosłupa, a co za tym idzie lepszą podporę pleców. Wycięcia w siedzisku na nogi nie blokują krążenia w nogach, nawet na najwyższych pozycjach. Ponadto, otwarta konstrukcja HÅG Capisco zachęca do obracania się i rozciągania w trakcie siedzenia. Jeśli chcesz oprzeć łokcie, musisz ściągnąć łopatki, otwierając tym samym klatkę piersiową i rozciągając ją.

Najlepszą pozycją jest każda następna

Firma Garmin, wskazała, że globalna suma wykonywanych dziennie kroków w od momentu lockdownu do kwietnia 2020 spadła o 12 proc. Z kolei marka Apple podała, że w tym samym okresie czasu aktywność Polaków spadła o 84 proc. w wypadku poruszania się piechotą.Mając przed sobą widmo ponownego ograniczenia przez rząd przemieszczania się, inwestycja w aktywne meble, takie jak wyżej opisane fotele, wydaje się być strzałem w dziesiątkę. Ruszaj się i ćwicz więcej, a Twoje ciało odpłaci Ci z nawiązką.

Masz dodatkowe pytania?  

Jeśli masz dodatkowe pytania lub nie znalazłeś tego, czego wytrwale od dłuższego czasu szukasz, napisz do nas, chętnie pomożemy, doradzimy i wysłuchamy Twoich potrzeb.

HAG CapiscoHAG Capisco na tle pięknego widoku
Eliot_Home-kopia-1
Aeris Swopper