Zdrowie

Zdrowy kręgosłup w sporcie

W zdrowym ciele zdrowy duch. Regularne uprawianie sportu niesie niezliczone korzyści zarówno dla naszej kondycji, jaki i samopoczucia. Poza profilaktyką zdrowotną aktywność fizyczna pomaga pokonać dolegliwości takie jak ból pleców czy bezsenność i problemy z koncentracją. Czy warto zamienić krzesło do komputera na rower lub narty, o tym najlepiej przekonać się na własnej skórze. Poniżej lista 5 najlepszych sportów dla kręgosłupa.

Pływanie

Spędzając czas w wodzie wpływamy na nasze zdrowie w dwojaki sposób.

Po pierwsze umożliwiamy relaks napiętych tkanek, w szczególności mięśni i więzadeł, dzięki hydrodynamicznym właściwościom wody. Już samo przebywanie w wodzie sprawia, że nasze ciało uwalnia napięcie dzięki delikatnym ruchom wody.

Do drugie pływając stylami takimi jak grzbiet czy kraul dodatkowo wspieramy elastyczność i wytrzymałość mięśni ważnych dla kręgosłupa. Regularne odwiedzanie basenu i trening na pływalni przynoszą fantastyczne długotrwałe efekty dla naszych pleców. Pływanie żabką oraz delfinem nie jest wskazane dla osób, które cierpią na duże bóle kręgosłupa, ponieważ dodatkowo obciążają nasze plecy, szczególnie w odcinku szyjnym.

Poza wzmocnieniem i rozwijaniem naszej kondycji, spędzanie czasu w wodzie to też świetny sposób na zachowanie równowagi umysłu, ciała i ducha. Badania pokazują, że przebywanie nad wodą poprawia nasz ogólny stan zdrowia i samopoczucie zgodnie z filozofią wellness.

Joga

Joga to bardzo popularna forma aktywności fizycznej likwidująca większość problemów z kręgosłupem. Spokojne, płynne ruchy wykonywane z tzw. asanach budują wytrzymałość i siłę mięśni, elastyczność więzadeł i ogólną sprawność i równowagę ciała.

Wiele pozycji wykorzystywanych w jodze ma też charakter relaksacyjny – regularne uprawianie jogi wpływa na nastrój i samopoczucie dodając nam spokoju ducha. Osoby ćwiczące jogę przez dłuższy okres czasu obserwują także poprawę jakości snu oraz efektywności w pracy.

Niewątpliwą zaletą jogi jest fakt, że możemy ją ćwiczyć w każdym miejscu na ziemi. W domu, na sali fitness, na dworze, w lesie, w parku, a nawet w pracy – wystarczy rozłożyć matę, założyć wygodne luźne ubranie i wyciszyć umysł na pół godziny przyjmując kolejne pozycje z jogi.

Pilates

Filozofia pilatesu opiera się na teorii, że nasze ciało to struktura oparta na głębokim gorsecie mięśniowym. Wszystkie nasze ruchy koncentrują się wokół tzw. centrum, inaczej core. Na centrum składają się mięśnie brzucha, pleców, dna miednicy oraz przepona, które razem tworzą stabilną podstawę dla reszty ciała.

Jeśli szukamy sportu, który zbuduje nie tylko siłę ciała, ale także umięśnioną sylwetkę to pilates będzie trafionym wyborem. Profilaktyka zdrowotna to tylko jedno oblicze pilatesu. Sam twórca tego treningu – Joseph Pilates twierdził, że po określonej liczbie treningów zauważymy u siebie konkretne zmiany.  Po 10 godzinach ćwiczeń – pozbędziemy się bólu, po 20 godzinach – nabierzemy siły i elastyczności, zaś po 30 godzinach – zdobędziemy nowe piękne ciało.

Rower

Sport dobry dla kręgosłupa to nie tylko spokojne ćwiczenia i prawie zero wysiłku. Instruktorzy fitness i trenerzy sportowi zalecają ,aby aktywnie korzystać z życia, żeby utrzymać ciało w pełnym zdrowiu. W tym celu warto przesiąść się z samochodu na rower. Jazda na rowerze poprawia krążenie krwi i tym samym kondycję serca i płuc, powodując wzrost wytrzymałości mięśni całego naszego ciała.

Dla kręgosłupa najlepszy będzie rower miejski – taki, w którym siodełko oraz rama są ustawione w pozycji, która umożliwia nam siedzenie wyprostowanym. Długotrwała jazda w pochylonej pozycji na tradycyjnym rowerze górskim obciąża stawy międzykręgowe dolnego odcinka kręgosłupa, przez co może niekorzystnie wpłynąć na stan naszego kręgosłupa.

Aktywny styl życia to też spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Kręgosłup na pewno nam podziękuje jeśli zamiast niedzieli przed telewizorem spędzimy dzień na wycieczce rowerowej połączonej z plenerowym piknikiem.

Fitball

Kręgosłup lubi ćwiczenia w tzw. odciążeniu. Fitball to zajęcia na piłkach gimnastycznych, które dzięki swojej sprężystości odbierają ciężar od kręgosłupa, tym samym wspierając jego regenerację. Ćwiczenia na piłce można znaleźć w internecie, wielu publikacjach w gazetach sportowych, a także w prawie każdej siłowni fitness.

Dodatkowo samo siedzenie na piłce wspiera nasze plecy i odciąża bolesne stawy. Długie siedzenie na piłce jednak nie do końca sprzyja poprawie kondycji naszego kręgosłupa.

Aktywne biuro – zdrowy kręgosłup w czasie siedzenia

Dynamiczne siedzenie to wybór dla każdej aktywnej i świadomej osoby, która chce zadbać o wygodne i zdrowe rozwiązanie dla swojego ciała. Siedząc aktywnie:

  • Stymulujesz krążenie
  • Dostarczasz więcej tlenu do organizmu
  • Trenujesz mięśnie
  • Wzmacniasz stawy
  • Dbasz o właściwą postawę
  • Przyśpieszasz metabolizm
  • Poprawiasz swoją koncentrację i nastrój