Dla Biznesu

Pozycja za komputerem, a efektywność w pracy

Praca przy komputerze stała się nieodłącznym elementem naszego życia. Większość stanowisk w urzędach, korporacjach, biurach czy firmach opiera się na wykonywaniu obowiązków przy komputerze.

Dzięki tej zmianie wiele czynności uległo usprawnieniu, chociażby pisanie dokumentów czy wypełnianie rachunków i faktur. Jednak nie da się ukryć, że szybkość wykonywania pracy przy komputerze nie zawsze idzie w parze z efektywnością.

Praca za biurkiem to częsty powód spadku nastroju i koncentracji. Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej wpływa na nasz organizm, pogarszając sprawność i rozleniwiając ciało. Dodatkowo nieprawidłowo wybrane krzesło od komputera może rozwinąć u nas ból pleców oraz przykurcze mięśni. Praca za komputerem stanowi także źródło problemów ze snem oraz przewlekłymi bólami głowy oraz oczu.

Jaki wpływ ma pozycja za komputerem na efektywność naszej pracy, przeczytasz dalej w tym artykule.

Nastrój

Dlaczego siedząc za biurkiem tracimy energię i zapał do pracy? Za tym problemem stoi kilka powodów.

Po pierwsze podczas siedzenia na krześle biurowym nasze ciało jest unieruchomione na kilka dobrych godzin. Taki stan sprawia, że krew zaczyna wolniej krążyć w naczyniach, a nasz mózg przełącza się na tryb oszczędzania. W efekcie zamiast sprawnie i szybko wykonać swoje obowiązki przy komputerze, męczymy się z ospałością i zmęczeniem.

Po drugie spowolnione tempo pracy ma swoje odbicie także w produkcji hormonów w naszym ciele. Podczas pracy statycznej organizm zaczyna produkować mniej hormonów, które pobudzają nasze ciało i dodają nam energii. Zmniejszone zapotrzebowanie np. na endorfiny czy kortyzol sprawia, że tych neuroprzekaźników jest coraz mniej w krążącej krwi. Przez to czujemy się coraz bardziej senni, przybici, smutni, a nawet częściej wpadamy w stany depresyjne.

Stres

Każdy pracownik firmy wie, co to stres w pracy. Niemal codziennie musimy radzić sobie ze stresującymi sytuacjami i rozwiązywać niebanalne problemy. Umiejętność radzenia sobie z presją czasu i stresem jest bardzo cenna w pracy, jednak w wyniku pracy siedzącej może zdecydowanie się zmniejszyć lub nawet zaniknąć.

Życie w biegu a nastrój

Zaburzenia snu i wzroku

Niebieskie światło emitowane z ekranu komputera ma ogromny wpływ na pracę naszego mózgu. Długotrwałe wpatrywanie się w monitor doprowadza do zaburzeń w podkorowych strukturach układu nerwowego,  przez co osoby pracujące stale przy biurku cierpią na problemy ze snem.

Do dolegliwości tego typu należą zarówno problemy z zaśnięciem, jak i częste budzenie się w nocy lub ogromne zmęczenie niepozwalające podnieść się rano z łóżka.

Innym, ale podobnym problemem jest pogorszenie ostrości wzroku oraz przewlekłe wysychanie śluzówki oka doprowadzające do nawracających zapaleń spojówki.

Bóle głowy

Paradoksalnie bóle głowy osób wykonujących pracę statyczną często nie są związane z samą głową. Od czego w takim razie może boleć głowa jak nie od patrzenia w ekran?

Problem tkwi w naszym układzie mięśniowym. Podczas siedzenia na krześle biurowym ciało na długi czas pozostaje w bezruchu doprowadzając do usztywnienia i osłabienia mięśni barków, pleców i szyi. To właśnie z tych miejsc ból promieniuje w okolice głowy, powodując uporczywe i niemożliwe do pokonania migreny.

Sprawność fizyczna

Długie siedzenie to przewlekłe osłabienie. Pozycja siedząca sprawia, że nasze ciało przestawia się na zwolniony tryb pracy, przez co narządy zwalniają swoje normalne tempo funkcjonowania, a nieuruchamiane mięśnie przechodzą w stan stand-by. Badania przeprowadzane na grupach osób pracujących przy komputerze pokazują, że praca statyczna ma ogromny wpływ na pogorszenie się kondycji i sprawności.

nowa przestrzeń pracy

swopper

Projektując miejsce pracy, zadbaj aby, Twoje stanowisko było przestronne i umożliwiało dużo ruchu. Wybieraj wyposażenie niekrępujące ruchu typu swopper.

Badania pokazują, że istnieje bezpośredni związek między stresem, a wydolnością nasze organizmu. W odpowiedzi na każdą nerwową sytuację w ciele człowieka następuje szereg mechanizmów fizjologicznych, które mają na celu pokonanie powstałej przeszkody czy problemu. Aby te procesy zadziałały skutecznie i naturalnie, powinniśmy stale dostarczać naszemu ciało bodźców ruchowych oraz zmian. Innymi słowy jeśli chcemy lepiej radzić sobie w pracy, warto zadbać o dawkę ruchu nie tylko przed lub po wielogodzinnym siedzeniu przy komputerze, ale także w czasie wykonywania obowiązków (np. poprzez dynamiczne / sportowe siedzenie swopper lub robienie przerw na ćwiczenia).

Dynamiczne / sportowe siedzenie wpływa także na jakość snu redukuje stany napięciowe prowadzące do bólów głowy. Stałe przemieszczanie się ciała podczas pracy przy biurku przywraca równowagę organizmu. Nasze mięśnie są nieustannie odżywianie, serce bije w optymalnym tempie, a krew odbiera szkodliwe składniki z miejsc zapalnych naszego organizmu.

swopper stymuluje organizm, ułatwia zachowanie elastyczności stawów, pobudza krążenie, wzmacnia mięśnie, poprawia koncentrację i nastrój.

swopper- dynamiczne siedzenie

Warto pamiętać, że aktywny styl życia to nie tylko to, co robimy dla siebie i swojego ciała w wolnym czasie, ale tak naprawdę równowaga między czasem spędzonym w pracy, domu i wśród ludzi i przyrody.

[ult_buttons btn_title=”wybierz swojego swopper-a” btn_link=”url:https%3A%2F%2Ftwojswopper.pl%2Fsklep%2Fswopper%2F|||” icon_size=”32″ btn_icon_pos=”ubtn-sep-icon-at-left”]