Dla Biznesu, Home Office, Zdrowie

Oddychaj świadomie

Kiedy bierzesz głęboki i spokojny oddech, z pewnością czujesz, jak kojąco wpływa on na Twój organizm.  Gdy zaś nie możesz złapać oddechu, przeżywasz stres. I choć nikomu nie trzeba tłumaczyć istoty swobodnego oddychania, sam proces jest życiodajny na wielu poziomach. Dzięki oddychaniu dochodzi do uwalniania energii na poziomie komórkowym. Energia ta pozwala nam żyć, chodzić, jeść, uprawiać sport, kochać się, a także czytać ten artykuł. Czy wiesz jednak, jak należy oddychać prawidłowo, aby zapewnić organizmowi maksimum korzyści?

Czym jest oddech?

Z pewnością zauważyłeś, że podczas wysiłku Twój oddech przyspiesza, a w trakcie relaksu zwalnia i jest bardziej wyciszony. Zarówno ten szybki jak i ten długi, głęboki są wynikiem fizjologicznych regulacji naszego organizmu. Oddech składa się z dwóch faz – wdechu i wydechu. Cykl oddechowy człowieka trwa około pięciu sekund, a jeden oddech ma objętość 0,5 litra.

Wdech powoduje skurcz mięśni oddechowych, głównie przepony oraz mięśni międzyżebrowych, rozprężenie klatki piersiowej i wytworzenie podciśnienia w płucach. Różnica ciśnień, między środowiskiem zewnętrznym a ciałem, powoduje napływ powietrza. Dalej w pęcherzykach płucnych dochodzi do oddzielenia tlenu od reszty powietrza oraz do uwolnienia tlenu do krwiobiegu. Następnie tlen transportowany jest do poszczególnych komórek organizmu, dzięki czemu podtrzymywanie są ich funkcje życiowe.

Wydech zaś to rozluźnienie mięśni i powrót klatki piersiowej do swoich wcześniejszych rozmiarów. Płuca usuwają pozostałe powietrze oraz dwutlenek węgla.

Oddychanie: wdech | wydech

Tlen to kluczowy pierwiastek ciała

Każda tkanka Twojego ciała – serce, mózg, mięśnie, skóra – złożona jest z miliardów komórek o różnych kształtach. Wewnątrz ich zachodzi proces oddychania komórkowego, a rolą tlenu jest udział w oddychaniu komórkowym i redystrybucja energii. Energia ta sprawia, że serce bije, mięśnie generują ruch, krew rozprowadza składniki odżywcze, a mózg koordynuje te czynności.

Gdyby organizm korzystał jedynie z beztlenowych procesów energetycznych, doszłoby do zatrucia organizmu toksynami. Oczywiście beztlenowe uzyskanie energii z substancji takich jak np. azotany czy siarczany, bardzo często pojawia się w metabolizmie ludzkiego ciała. Organizm przestawia się na oddychanie beztlenowe w przypadku chwilowego deficytu tlenu, np. podczas uprawiania sportu lub przy dużym wysiłku fizycznym. Jednak reakcje beztlenowe są skuteczne na krótką metę i doprowadzają do powstawania dużej ilości kwasu mlekowego, który zakłóca prawidłowe funkcjonowanie mięśni.

Ile tlenu potrzebujemy do życia?

Pojemność płuc przeciętnego człowieka wynosi ok. 4 litrów, zaś u sportowca nawet 7 litrów. Część tej objętości to tzw. pojemność zalegająca zwana także „zapasową”. Powietrze to wspiera utrzymanie sprężystości i postawy klatki piersiowej i uruchamiane jest w sytuacjach dużego obciążenia organizmu.

Zanieczyszczone powietrze i niewłaściwa postawa z kolei, upośledzają proces wentylacji płuc. Kiedy organizm otrzymuje za mało tlenu z powietrza, ilość wykorzystywanych substancji odżywczych w ciele spada, a wzrasta poziom toksyn. Badania pokazują także, że zmniejszona ilość tlenu wpływa na rozwój komórek rakowych oraz pogorszenie ogólnej wydolności organizmu. Natomiast zmieniona, przygarbiona sylwetka ciała sprawia, że mięśnie oddechowe, nie są w stanie pracować wystarczająco efektywnie. Zaokrąglone plecy, opuszczone barki, słabe mięśnie grzbietu to elementy, nad którymi można pracować, żeby poprawić swoją wydolność oddechową. Systematyczna praca nad postawą oraz budowanie właściwych nawyków ruchowych, pomagają zwiększyć pobieranie tlenu przez organizm i mogą znacznie poprawić koncentrację i samopoczucie.

Optymalny poziom tlenu w organizmie to optymalne funkcjonowanie naszego ciała. Dlatego następnym razem, gdy będziesz brał głęboki pełny oddech, pamiętaj, że nie tylko dotleniasz swoje mięśnie i zyskujesz dodatkową energię, ale też wpływasz na obniżenie stresu oraz wzmocnienie układu odpornościowego.

799971

Tlen, mięśnie, serce i mózg

Mięśnie

Podczas wysiłku mięśnie domagają się większej ilości energii, a co za tym idzie, i tlenu. Żeby nadążyć za zapotrzebowaniem, zaczynasz oddychać szybciej. Kluczowymi w tym procesie są mięśnie oddechowe: przepona, mięśnie międzyżebrowe, niektóre mięśnie szyi oraz grzbietu.

Serce

Skurcz serca powoduje przepływ krwi, która przechodząc przez płuca, zabiera tlen. Krew przepływa przez nasze ciało, zostawiając tlen w komórkach i zabiera produkty metabolizmu. Zmienne tętno serca, reguluje jak szybko tlen i składniki odżywcze, dostarczane są do tkanek ciała. Silny, wytrenowany mięsień sercowy, to bardzo mocny wyrzut krwi do krwiobiegu i szybsza dostawa składników odżywczych oraz tlenu do komórek ciała.

Mózg

Podobnie jak serce, mózg jest w ciągłym, mniejszym lub większym ruchu. Słabe natlenienie organizmu wpływa na ujemnie na pracę mózgu. Gdy za mało tlenu dostaje się do układu nerwowego, czujemy się senni, ospali, tracimy koncentrację i nastrój. Optymalna ilość tlenu dostarczona do mózgu, zapewnia z kolei lepszą koncentrację i nastrój. Dotleniony umysł sprawia, że wykonujesz pracę szybciej, potrafisz wykonywać wiele zadań na raz, jednocześnie mając przy tym dużo pozytywnej energii. Dobre natlenienie mózgu zależy także od regularnego i zdrowego snu. Właściwa jakość, wilgotność i temperatura powietrza sprzyjają regeneracji mózgu.

Pasywne siedzenie, to mniej tlenu w organiźmie

Gdy uprawiasz sport, Twoje mięśnie domagają się większej ilości tlenu. Zaczynasz szybciej oddychać, żwawiej pracują Twoje mięśnie oddechowe, wzrasta tętno, a komórki ciała są dotleniane i odżywiane. Większa efektywność pracy tych układów to wyższa wydolność organizmu.

Jeśli siedzisz przez dłuższy czas, Twój organizm przełącza się w tryb spowolnionej pracy. Nie wykonujesz wysiłku i nie dostarczasz tym samym większej dawki tlenu. Brak ruchu, spowalnia pracę mięśni oddechowych, serca i mózgu.

zmęczenie w pracy

Sport, to więcej tlenu w organiźmie

Regularny ruch generuje potrzebę dotlenienia mięśni. Zaczynasz efektywniej oddychać i poprawiasz swoje samopoczucie, dlatego tak ważne jest, abyś w swój dobowy plan na stałe wpisał aktywność fizyczną.

Ćwiczenia aerobowe

Wysiłek oddechowy to świetny sposób, żeby poprawić zarówno natlenienie organizmu, jak i zwiększyć jego wydolność. Trening aerobowy, doskonale wzmacnia układ krwionośny, buduje siłę serca i układu krwionośnego.  Do sportów aerobowych należą m.in.: pływanie, jazda na rowerze, bieganie, jazda konna, żeglarstwo, wioślarstwo, wspinaczka czy narciarstwo. Charakter tych ćwiczeń obejmuje długi czas treningu, regularne i umiarkowane obciążenie i wykorzystywane podczas treningu maksymalnej liczby mięśni.

Stretching i trening funkcjonalny

Oba rodzaje treningu skupiają się wokół poprawnej sylwetki ciała. Prawidłowa postawa gwarantuje większą pojemność życiową płuc, swobodniejszy przepływ powietrza przez płuca i w konsekwencji więcej tlenu w organizmie. Elastyczne mięśnie, harmonijnie współpracujące zginacze i prostowniki, silny grzbiet, klatka piersiowa i tułów, przyczyniają się do zwiększonej pojemności życiowej płuc, efektywniejszego poboru tlenu i wyższej wydolności oddechowej.

Sporty wysokogórskie

Zmienione warunki powietrza, szczególnie ciśnienie i mniejsza zawartość tlenu sprawiają, że trening w wysokich górach jest bardziej wymagający niż na terenach nizinnych. Uprawiając narciarstwo lub wspinając się w wysokich górach, ciało przestawia się na tryb awaryjny. Początkowo wywołuje to deficyt tlenowy, nazywany chorobą wysokogórską. Po czasie, organizm adaptuje się do skrajnych warunków i zwiększa efektywność wykorzystania ubogich zasobów tlenowych życiowych. Regularne przebywanie w górach poprawia jakość oddychania, zwiększa pojemność życiową płuc i ilość tlenu dostarczanego do organizmu.

Oddychaj pełną piersią, siedząc aktywnie

Regularny trening oddechowy to klucz do sukcesu. Można oddychać efektywnie, nie tylko uprawiając sport, ale także siedząc aktywnie. Ergonomiczne krzesło do biurka typu Swopper lub nowoczesny fotel biurowy 3Dee lub designerski fotel HÅG Capisco, dają możliwość efektywnego ruchu, w trakcie trójwymiarowego siedzenia, czyli możliwości przechylania się we wszystkich kierunkach i płaszczyznach. Ruch aktywizuje mięśnie, i pobieranie tlenu do ciała. Siedząc na krześle Swopper, fotelu 3DEE, oraz innych nowoczesnych fotelach z naszej oferty, sprawiasz, że organizm pobiera dużo więcej życiodajnego pierwiastka do ciała, jakim właśnie jest tlen.

Siedząc aktywnie, poprawiasz samopoczucie i nastrój, zwiększasz koncentrację i efektywność, a także zyskujesz więcej energii i siły.

Co możesz zrobić już dziś, żeby poprawić swoje natlenienie? Weź głęboki oddech i skonfiguruj swoje aktywne krzesło.