olympics

Zdobyć medal na Igrzyskach Olimpijskich to ogromny wysiłek i niesamowita satysfakcja. A zdobyć więcej niż jeden lub dwa medale? Są wśród sportowców osoby, które wyróżniają się nadzwyczajną kondycją i talentem sportowym na prawie każdych zawodach. Zawsze na podium, zawsze z medalem, zawsze jako zwycięzcy. Multimedaliści. Poznajcie 4 wyjątkowych sportowców Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 w PyongChangu.

Najszybszy z narciarzy

Pierwszy z nich to 35-letni Aksel Lund Svindal. Jest norweskim narciarzem alpejskim z czterema medalami olimpijskimi, w tym dwoma w zjeździe, jednym w supergigancie i jednym w gigancie. Svindal jest także wielokrotnym medalistą mistrzostw świata juniorów i seniorów oraz dwukrotnym zdobywcą Pucharu Świata. Swoją pasję zawdzięcza rodzinie, która od najmłodszych lat rozwijała w nim miłość do sportu. Liczne zwycięstwa są wynikiem systematycznej pracy na treningach. Sam Svindal przyznaje, że większość roku spędza na różnych stokach świata próbując być najszybszym narciarzem na zjeździe. I jak widać – świetnie mu to idzie.

Hat-trick w biegach

Biegi narciarskie są konkurencją, która wymaga od zawodników niezwykłej kondycji oraz koordynacji. Poza równowagą i szybkością liczy się też siła i synchronizacja mięśni, szczególnie głównych partii rąk, nóg oraz tułowia. Te cechy z pewnością ma Dario Cologna, szwajcarski biegacz, który jako pierwszy w historii wywalczył trzy złote medale w tej samej konkurencji. Jego rywale zgodnie przyznają, że jest fenomenem w tym sporcie i zdobyć przy nim srebrny medal to ogromne wyróżnienie. Dario Cologna poza trzykrotnym zdobyciem Olimpiady jest także medalistą mistrzostw świata, mistrzem świata młodzieżowców, juniorów oraz czterokrotnym zdobywcą Tour de Ski i Pucharu Świata. Cologna cieszy się, że może pisać historię tego sportu. Kto wie, czym jeszcze nas zaskoczy ten szwajcarski biegacz?

Najmłodszy w swojej konkurencji

Urodzony w 1996 roku w Trodheim norweski biegacz narciarski trzykrotnie stawał na podium na Igrzyskach w PyeongChangu. Johannes Hosflot Klaebo zdobył złoto w sprincie, sztafecie i sprincie drużynowym pokazując swoją niezwykłą formę i kondycję. Jest najmłodszym mistrzem olimpijskim w biegach narciarskich w historii. Olimpiada w 2018 roku to pierwsze Igrzyska, w których wziął udział Klaebo, tym bardziej sukces jest nadzwyczajny. Narciarstwo jest wyjątkową dyscypliną, ponieważ wymaga ogromnej koordynacji i równowagi. Dodatkowo ogromne znaczenie ma szybkość i zwrotność zawodników. Norweski biegacz świetnie odnalazł się w tych dziedzinach sportu prezentując fantastyczne wyniki jako multimedalista Igrzysk w PyeongChangu.

Mutli-rekordzista

Kolejny sportowiec to absolutny rekordzista swojej dyscypliny. Jest sześciokrotnym medalistą igrzysk olimpijskich, dwukrotnym medalistą mistrzostw świata oraz pięciokrotnym z rzędu zdobywcą Pucharu Świata. Mowa oczywiście o niemiecki kombinatorze Ericu Frenzelu. Frenzel w zawodach PŚ stawał aż 73 razy na podium! Nic dziwnego, ponieważ pierwsze lekcje pobierał u swojego ojca w wieku zaledwie dwóch lat. Sportowiec przyznaje, że trening w tej dyscyplinie wymaga stałego poszukiwania progresu. Ze względu na połączenie dwóch konkurencji – narciarstwa i skoków – przez część tygodnia Frenzel ćwiczy siłę i skoczność, a resztę czasu poświęca na rozwijanie szybkości i ogólnej kondycji. Holistyczny trening i ambicja w stałym pokonywaniu swoich barier to idealny przepis na zdobycie tytułu multimedalisty.

Zgrana para

Zaczęli trenować ze sobą w wieku 7 lat. Ta para taneczna w łyżwiarstwie figurowym staje na podium za każdym razem, kiedy startuje w zawodach. Wielokrotni medaliści olimpijscy, medaliści mistrzostwświatowych, kontynentalnych i kanadyjskim. To oczywiście Tessa Virtue oraz Scott Moir, kanadyjscy łyżwiarze, którzy na mistrzostwach świata w 2010 roku otrzymali najwyższą notę za taniec oryginalny. Są także rekordzistami świata w tańcu krótkim i nocie łącznej. Ich sekretem jest prawdopodobnie wyjątkowe zgranie i wzajemna przyjaźń. Kibice często wspominają o chemii łączącej łyżwiarzy na lodzie oraz poza nim. Sami sportowcy śmieją się jednak, że randkowali ze sobą tylko dwukrotnie w wieku 7 i 9 lat. Z całą pewnością sekretem ich nadzwyczajnych osiągnięć jest wspólna pasja do sportu oraz zgodność na parkiecie. Virtue oraz Moir z pewnością jeszcze wiele razy będą pisać historię łyżwiarstwa figurowego.

Nasz narodowy multimedalista

Na koniec akcent narodowy. Kamil Stoch to jeden najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich. Jest trzykrotnym mistrzem olimpijskim w kategorii indywidualnej oraz drużynowym brązowym medalistą olimpijskim. Stoch zdobył też wiele razy medale na znaczących mistrzostwach świata, w tym 52 razy stawał na podium Pucharu Świata. Zawsze skromny, uśmiechnięty i zadowolony pokazuje jak można czerpać radość i satysfakcję z uprawiania sportów. Wkłada wiele serca i pracy w przygotowania do sezonu. W jego dyscyplinie, czyli skokach liczy się nie tylko odległość, ale także styl lotu, za co Stoch często dostaje dodatkowe punkty. Warto pamiętać, że Stoch jest jednym z trzech polskich multimedalistów Igrzysk Olimpijskich.

Holistyczny trening na swopper-ze

Igrzyska Zimowe 2018 dobiegają końca. Jednak my trenujemy dalej! Po emocjonującym okresie kibicowania wracamy na swopper-y, aby zregenerować swoje mięśnie i ciało do efektywnego wysiłku. A patrząc na niezwykłe życiorysy multimedalistów, możemy podkreślić jedno. Holistyczny i systematyczny trening całego ciała to najlepsza inwestycja w osiąganiu najlepszych efektów. Zainwestuj w swoje zdrowie i kondycję wybierając swojego swopper-a.