rodzina

Jakie krzesło wybrać dla dziecka do biurka?

Na zdrowie dziecka składa się wiele elementów. Do najważniejszych z pewnością zaliczają się sen, dieta i ruch. Szczególnie ten ostatni czynnik ma duże znaczenie w prawidłowym rozwoju dziecka. Długotrwałe siedzenie w szkolnej ławce, odrabianie lekcji w domu, jazda samochodem z rodzicami, brak czasu na aktywność fizyczną – to wszystko wpływa negatywnie na ciało dziecka. Siedzący tryb życia dopadł również nasze maluchy, które większość swojego dnia spędzają statycznie. Jak wprowadzić więcej ruchu i zdrowia do życia dzieci i jakie wybierać krzesło do biurka dla dziecka, aby wspomagać jego rozwój? Przeczytajcie w poniższym artykule.

dziecko bujające się na huśtawce

Ile ruchu dziennie potrzebuje dziecko?

Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia dzieci w wieku od 5 do 17 lat potrzebują minimum 60 minut wysiłku fizycznego każdego dnia. To niewiele, jednak w praktyce okazuje się, że większość dzieci nie rusza się wcale. Dodatkowo WHO zaleca wykonywanie bardziej intensywnego wysiłku  około 5 razy w tygodniu przez pół godziny. Wybór sportu zależy od dziecka – jego wieku, ale także zdolności motorycznych czy po prostu preferencji. Najchętniej polecanymi przez lekarzy dyscyplinami są: judo, gimnastyka, pływanie oraz gry zespołowe. Wiele dzieci uczęszcza na dodatkowe zajęcia sportowe, jednak problem polega na tym, że niechętnie uprawiają sporty i aktywnością fizyczną w dni bez treningu.  Obecnie najwięcej czasu dzieci spędzają przed komputerem, za biurkiem lub przed telewizorem, co zaburza naturalny rozwój ich organizmu i może doprowadzić do powstania nieprawidłowych wzorców ciała, czyli inaczej wad postawy.

dziecko śmiejące się siedzące na ławce

Wady postawy u dzieci a długie siedzenie

Krzesło do biurka dla dziecka może mieć duży wpływ na kształtowanie się postawy dziecka. Jak rozwija się postawa? Ułożenie ciała zmienia się latami w czasie dojrzewania człowieka. Z początku leżący noworodek zaczyna się poruszać na boki, żeby podnieść się do wyższej pozycji i zacząć raczkować, a później chodzić. Pierwsze lata życia są wypełnione godzinami wysiłku fizycznego włożonego w budowanie prawidłowej postawy ciała. Kiedy dzieci idą do przedszkola, a później do szkoły, ich ciało dopada bezruch. Każdego dnia siedzą po kilka godzin w ciasnych szkolnych ławkach, a po powrocie do domu spędzają czas na krześle, bawiąc się przy komputerze lub odrabiając lekcje w pozycji siedzącej przy stole.

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej sprawia, że ciało dziecka wiotczeje – więzadła i ścięgna rozluźniają się, a układ mięśniowy osłabia się. Mięśnie pozbawione siły, nie mogą dłużej wspierać kręgosłupa i stawów w przenoszeniu obciążeń. Organizm dziecka, aby nadążyć za rozwojem i wzrostem, wykształca w sobie pozycje, które pomagają mu w codziennej aktywności. Tak powstają wady postawy takie jak:

  • plecy okrągłe,
  • plecy wklęsłe,
  • skolioza,
  • kolana koślawe,
  • kolana szpotawe,
  • czy płaskostopie.

Oczywiście samo siedzenie to nie jedyny problem. Innym ważnym czynnikiem jest to, na czym dziecko siedzi oraz ile sportu dziennie uprawia. Odpowiednie krzesło do komputera dla dziecka może wspierać malucha w właściwym budowaniu prawidłowej postawy ciała, a także dodatkowo stymulować jego ciało do ruchu i wzmacniać jego układ mięśniowy.

tradycyjne krzesło biurowe

Jakie krzesło do biurka dla dziecka – tradycyjna forma czy aktywne siedzenie?

Tradycyjne krzesła do biurka dla dzieci składają się z wielu elementów podpierających ciało. Krzesło biurowe zarówno obrotowe czy nieobrotowe może mieć zagłówek, podparcie pleców, podłokietniki i inne zabudowania, które mają na celu odciążenie ciała dziecka. Jednak najnowsze badania wskazują na to, że dzieci oraz młodzież potrzebują jak najwięcej swobody oraz aktywności.

Akrtwny Swopper to doskonałe rozwiązanie dla dzieci, które lubią swobodę i wolność w poruszaniu się. Swopper nie zawiera elementów, które ograniczają przestrzeń dziecka, a dodatkowo jego dynamiczna budowa sprawia, że dziecko w czasie siedzenia jest cały czas w ruchu. Siedząc na Swopperze dziecko dostarcza więcej energii do ciała, jest lepiej dotlenione i skoncentrowane, a poza tym jest cały czas aktywne, co sprzyja prawidłowemu rozwojowi jego ciała. Dla maluchów z kolei, przeznaczony jest Swoppster, czyli młodszy brat Swoppera, który idealnie nadaje się dla małych dzieci i wspiera ich prawidłową postawę nawet podczas zabawy. Bo jak wszyscy wiemy, dzieci rzadko kiedy potrafią siedzieć, nie wiercąc się.

dziecko ciekawe świata

Prawidłowa pozycja ciała dziecka na Swopperze

Jak pozycja ciała na Swopperze może wpłynąć na kształtowanie prawidłowej postury dziecka? Budowa i specyfika Swoppera sprawiają, że:

  • Mięśnie są cały czas aktywne – dynamiczne siedzenie na Swopperze lub Swoppsterze wzmacnia mięśnie i stawy i poprawia krążenie krwi, które odpowiada za kondycję dziecka.
  • Miednica jest ustawiona w pozycji neutralnej – ustawienie obręczy miedniczej ma duży wpływ na powstawanie wad postawy, takich jak plecy wklęsłe i plecy płaskie. Właściwe ułożenie miednicy i bioder, zapobiega rozwojowi tych schorzeń i pomaga w nauce optymalnych wzorców ruchowych.
  • Kręgosłup cały czas pracuje w aktywnym rytmie – podczas siedzenia na standardowym krześle do komputera, dzieci mają tendencję do pochylania się do tyłu do pozycji leżącej lub kulenia się do przodu i garbienia się, siedzenie na Swopperze lub Swoppsterze, sprzyja aktywnym ruchom kręgosłupa i zapobiega krzywieniu się pleców podczas siedzenia.

zdrowe krzesło

Swopper i Swoppster dla dziecka

Siedzenie dynamiczne niesie wiele korzyści dla ciała człowieka. Tym bardziej jest idealne dla ciała naszego dziecka, które będąc z ciągłym rozwoju i fazie kształtowania wymaga naszej uwagi i troski. Wybierając Swoppera jako krzesło do biurka dla dziecka, mamy pewność, że jego kręgosłup, stawy oraz mięśnie będą rozwijały się prawidłowo, budując właściwą postawę. Jeśli chcesz zapewnić dziecku aktywny wypoczynek i rozwój na dynamicznym krześle do biurka, zajrzyj do sklepu i wybierz Swoppera lub Swoppstera w ulubionym kolorze Twojego dziecka.

krzesło do biurka dla dziecka - swoppster