Zdrowie

Jak łagodzić ból pleców podczas pracy?

Czy kiedykolwiek odczułeś ból pleców podczas pracy? Nie jesteś w tym sam. Prawie każda osoba pracująca przy biurku odczuwa bóle kręgosłupa. Jeśli pracujesz na siedząco, doświadczyłeś z pewnością bólu pleców na dole lub między łopatkami. Najczęstszą przyczyną powstawania tych dolegliwości jest zła postawa. Wprowadzenie ruchu i aktywne siedzenie, może skutecznie pomóc w walce z bólem pleców w pracy biurowej. Przeczytaj, jak łagodzić ból pleców w pracy.

jak łagodzić ból pleców

Ból pleców, a praca biurowa

Dlaczego plecy bolą od siedzenia? Siedzenie po kilka lub nawet kilkanaście godzin dziennie, kręgosłup odbiera jako powtarzające się przeciążenie. Szczególnie narażony na ból i dyskomfort jest odcinek lędźwiowy , dlatego że stanowi centralny punkt budowy ciała człowieka.

Dodatkowo długotrwałe siedzenie powoduje, że mięśnie rozleniwiają się, a cały ciężar opiera się na więzadłach i stawach. Te struktury są wyjątkowo nieodporne na długotrwały wysiłek, dlatego szybko „uciekają” w tzw. pozycje kompensacyjne. To znaczy takie, w których ciało męczy się najmniej. Zazwyczaj są to jednak pozycje, które są nieprawidłowe z punktu widzenia ergonomii i fizjologii ciała, np. hiperlordoza lędźwiowa czy nadmierna kifoza piersiowa. Wiele osób przy biurku siedzi w pozycji pochylonej do przodu, co także wpływa na lordozę szyjną. To może powodować powstawanie bólu w okolicy głowy i karku. Pogłębione lub zmniejszone krzywizny kręgosłupa sprawiają, że całe ciało, mięśnie, więzadła układają się w inny sposób, który stoi za bólem pleców w pracy siedzącej.

Objawy bólu kręgosłupa

Do najczęstszych objawów bólu pleców, związanym z pracą przy komputerze, zaliczamy:

  • ból i dyskomfort w dolnym odcinku kręgosłupa, tzw. odcinku lędźwiowym,
  • ból między łopatkami lub na wysokości karku,
  • bóle głowy, nawracające migreny, ból karku,
  • drętwienie rąk lub nóg,
  • ból promieniujący, np. do uda, pośladka, kolana lub stopy,
  • przykurcze i osłabienie mięśni,
  • zespoły bólowe, np. rwa kulszowa.

Z początku ból pojawia się jako stan ostry, pojawia się epizodycznie i ma bardzo silne natężenie. Z czasem zmienia się w stan przewlekły i ma charakter tępy, kujący, swędzący lub piekący. Odczucia bólowe zależą od dokładnej przyczyny bólu pleców i zazwyczaj pogłębiają się. Istnieje jednak wiele sposobów na to, jak radzić sobie z bólem pleców w pracy doraźnie, a także długofalowo.

jak łagodzić ból pleców

Co poradzić na ból pleców?

Ruch jest najlepszym sposobem na ból pleców. Praca przy biurku powoduje, że mięśnie osłabiają się i rozleniwiają. W konsekwencji powstają przykurcze, które zmniejszają przestrzeń stawów. To prowadzi do ucisków na zakończenia nerwowe, czyli charakterystycznego bólu.

Bardzo skutecznym i zarazem najprostszym sposobem na pozbycie się bólu pleców jest poruszanie się raz na każde 30 minut. Dzięki temu, organizm jest dotleniony, odżywiony, lepiej pracuje i optymalnie wykorzystuje energię. Nawet niewielka, regularna dawka ruchu w czasie pracy, może zmniejszyć ból oraz dyskomfort i poprawić samopoczucie.

Ćwiczenia na kręgosłup w pracy są proste – np. krążenia barków, bioder czy skłony i skręty tułowia. To tylko niektóre propozycje. Ważną grupą są kojące na dolegliwości bólowe ćwiczenia rozciągające. Można je robić na stojąco, siedząco, używając oporu swoich mięśni, gumy elastycznej lub Swoppera, fotela 3Dee lub innych aktywnych siedzisk.

Jak uśmierzyć ból kręgosłupa?

Ból pleców podczas pracy biurowej to najczęściej wynik bezruchu i osłabienia mięśni, które są kluczowe w utrzymaniu kondycji i wytrzymałości całego organizmu. Najbardziej trwałe zmiany przynosi wprowadzenie zdrowych nawyków ruchowych w pracy. Siedzenie za biurkiem to wyzwanie dla kręgosłupa, dlatego warto mu zapewnić najlepszy możliwy komfort siedzenia.

Nowoczesne fotele biurowe jak np. Swopper, pobudzają ciało do ruchu, poprawiają jakość pracy i zmniejszają ból pleców. Siedzenie w technologii 3Dee powoduje z kolei, że ciało pozostaje cały czas w ruchu. Takie rozwiązanie dotlenia organizm, stymuluje ukrwienie oraz poprawia koncentracje i nastrój.  Nowoczesna technologia aktywnych siedzisk wspiera różne sposoby siedzenia. W zależności od Twojego stylu życia możesz wybrać ergonomiczne krzesło, które idealne odnajdzie się w przestrzeni pracy lub domu: muvman, 3Dee czy Swopper lub wiele innych modeli, które dopasują się do Twoich potrzeb.

Ból pleców po pracy siedzącej

Jeśli odczuwasz ból kręgosłupa, wiesz, że jest to walka długotrwała i wyboista. Czasem ból odpuszcza, jednak po jakimś czasie powraca ze zdwojoną siłą. Jak skutecznie łagodzić ból kręgosłupa? Najlepiej wybierając metody, które na stałe wprowadzą zdrowe nawyki do życia. Aktywne siedzenie, dzienna dawka ruchu, regularne ćwiczenia to baza, od której możesz zacząć, żeby poprawić jakość swojego życia i komfort swojego siedzenia.

Źródła:

(1) https://linkinghub.elsevier.com/retrieve/pii/S0268003305002755

(2) https://www.nytimes.com/2010/09/21/health/21really.html

(3) https://twojswopper.pl/wp-content/uploads/2017/11/2016-swopper-studies.pdf