swopper kibicuje

Dziś rozpoczynają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczang. Uczestnicy zimowych igrzysk będą mierzyć się w 102 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportów zimowych. Bieg masowy w łyżwiarstwie szybkim, zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim czy curling par mieszanych to kilka konkurencji, które rozegrają się po raz pierwszy w historii na igrzyskach. Co jeszcze powinieneś wiedzieć o olimpiadzie, żeby świadomie przeżyć te niezwykłe wydarzenia? Przeczytaj 4 rzeczy, które warto przeczytać o Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2018.

  1. Które to Igrzyska?

XXIII. W ostatniej edycji Igrzyska odbywały się w rosyjskim Soczi. Pierwsze zimowe igrzyska miały miejsce w 1924 roku we Francji, w miejscowości Chamonix. W zawodach wzięło udział 258 sportowców, w tym 7 Polaków. W Pjongczangu zmierzą się reprezentanci 89 państw, w tym debiutanci z Ekwadoru, Malezji czy Singapuru. Sportowców będzie około 3000.

2. Czym wyróżniają się medale?

Medale Igrzysk w Pjongczangu zostały zaprojektowane przez koreańskiego projektanta Lee Suk-woo. Na awersie widnieją ukośne linie, które symbolizują historię olimpiady oraz determinację zawodników. Na rewersie są oznaczone dyscypliny sportowe zimowych igrzysk. Taśmy są wykonane z tradycyjnych koreańskich tkanin.

3. Jakie nowe dyscypliny będą rozgrywane?

Do nowych konkurencji należą Big Air (wyskoki snowboardowe), culing par mieszanych, bieg masowy z łyżwiarstwie szybkim oraz zawody drużynowe w narciarstwie alpejskim.

4. Ilu Polaków bierze udział w zawodach?

W polskiej kadrze zaprezentuje się 61 zawodników, którzy zmierzą się w 12 dyscyplinach. Wśród największych faworytów znajdują się Kamil Stoch i Justyna Kowalczyk. Polski Komitet Olimpijski stawia na co najmniej 3 medale, patrząc przez pryzmat ostatniej olimpiady, z której Polacy wrócili z 6 medalami, w tym czterema złotymi.

My