praca, zdrowie

Ergonomiczne krzesło biurowe

Ergonomia w pracy wpływa na efektywność pracy. Łatwiej koncentrujemy się na obowiązkach, a siedzenie przy biurku nie sprawia nam bólu. Jednym z najważniejszych elementów miejsca pracy jest fotel biurowy (1). Jakie powinno być ergonomiczne krzesło biurowe, jak je wybrać i dlaczego tradycyjne krzesła obrotowe nie są dobrym rozwiązaniem – przeczytaj w poniższym artykule.

Przykuci do siedzenia

Przywykliśmy do siedzącego trybu pracy. W biurze, za komputerem, w firmach – siedzimy. Często pracując w biurze czy za komputerem nie mamy możliwości przyjęcia innej pozycji. Jednak zapominamy, że to pozycja siedząca jest głównym powodem powstawania bólu pleców, problemów z koncentracją oraz pamięcią. Badania pokazują, że siedzenie statyczne ma bardzo zły wpływ na naszą postawę i samopoczucie (2). Niesie też poważne konsekwencje dla zdrowia. Specjaliści stale alarmują nas o wpływie siedzenia na rozwój ciężkich dolegliwości takich jak cukrzyca czy miażdżyca. Poza tym badania i doniesienia ze świata medycyny udowadniają nam, że długotrwałe siedzenie zmienia naszą postawę i powoduje powstawanie bólu i dyskomfortu w biodrach, barkach, szyi czy plecach (3). Dlatego tak ważne jest szukanie ergonomicznych rozwiązań w pracy. Dzięki ergonomicznym sprzętom możemy pracować w pozycji siedzącej efektywnie, wygodnie i zdrowo. Jakie jest w takim razie najlepsze ergonomiczne krzesło biurowe?

zła postawa podczas siedzenia

Tradycyjnym, pasywnym krzesłom mówimy nie

Tradycyjne obrotowe krzesła biurowe są zbudowane w sposób, który utrwala nas w pozycji siedzącej. Wtuleni w zagłówki, podłokietniki, podpory dla dolnego odcinka pleców nie mamy swobodnej przestrzeni do poruszania się. Pozostajemy w bezruchu, który jest tak niebezpieczny dla naszego organizmu i zdrowia. Bierne siedzenie na krześle sprawia, że tworzą się zastoje krwi w nogach, spowalnia praca serca i płuc.  Po długotrwałym siedzeniu czujemy się zmęczeni i osłabieni. Podczas siedzenia na tradycyjnym krześle biurowym przybieramy także złą pozycję dla kręgosłupa, przez co całe obciążenie ciała ląduje na kręgach  i stawach kręgosłupa. W aktywnej pozycji, np. podczas chodzenia, nasze ciało skutecznie rozprowadza ciężar na różne części i struktury, takie jak mięśnie, więzadła i powięzie. Natomiast podczas siedzenia w tradycyjnym fotelu biurowym najbardziej obciążone są dyski międzykręgowe oraz krawędzie kręgów. To może prowadzić do zwyrodnień przestrzeni stawowych kręgosłupa.

Dlaczego jeszcze warto ograniczyć siedzenie w tradycyjnych fotelach biurowych? Siedzenie pasywne uniemożliwia bycie aktywnym. Siedząc na tradycyjnym krześle, siedzimy statycznie. Mięśnie nie pracują, stawy są w bezruchu. Powięzie i więzadła osłabiają się i przykurczają. A co gdyby zamiast tego, wybrać krzesło, dzięki któremu jesteśmy aktywni cały czas?

Ergonomiczne krzesło biurowe 3Dee

3Dee to krzesło biurowe dla osób, które pracują przy biurku lub przy komputerze i chcą znaleźć alternatywę siedzenia pasywnego. Aktywny fotel 3Dee umożliwia poruszanie się we wszystkich kierunkach. Stymuluje i aktywizuje to mięśnie i powięzie tułowia oraz odciąża kręgosłup. Mechanizm jest podobny do siedzenia na piłce. Kręgosłup stymulowany jest do ruchu przez aktywne podłoże. Cały czas napinasz i rozluźniasz mięśnie przykręgosłupowe. Aktywne siedzenie to naturalny trening TWojego kręgosłupa. Poruszanie się i podskakiwanie wpływa jednocześnie na poprawę krążenia i dotlenienia mózgu. W konsekwencji masz lepsze samopoczucie i poprawiasz swoją koncentrację.

3Dee to jednak coś więcej niż piłka. Ergonomiczne krzesła biurowe 3Dee są bardziej stabilne i komfortowe w użytkowaniu. Siedzenie na 3Dee jest bezpieczne i przyjemne. Jednocześnie swoboda ruchu sprawia, że jesteśmy aktywni w czasie siedzenia przy biurku i nigdy nie pozostajemy w bezruchu.

aktywny fotel 3Dee ruch

Nowoczesna ergonomia pracy

Szukając rozwiązania, które najbardziej dopasuje się do Twojego trybu pracy, kieruj się jednym pytaniem. „Czy to krzesło/biurko/sprzęt sprawia, że jestem aktywny?”. Każdy chce pracować w swoim rytmie i w swojej idealnej przestrzeni. Stworzenie swojego ergonomicznego biura to krok w stronę produktywności, aktywności i zdrowia.

3Dee to coś więcej niż tylko ergonomiczne krzesło biurowe. 3Dee to sposób na pozostanie aktywnym w pozycji, która dotyczas kojarzona była z pasywnością i bezruchem. Dowiedz się więcej o dynamicznym siedzeniu i aktywnych krzesłach biurowych.

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3552974/ – S-M. van Niekierk, Q. A. Louw, S. Hiller : The effectiveness of a chair intervention in the workplace to reduce musculoskeletal symptoms. A systematic review

(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2078461/ – Jmker S, Huysmans MA, Blatter BM, van der Beek AJ, van Mechelen W, Bongers PM. Should office workers spend fewer hours at their computer? A systematic review of the literature. Occup Environ Med. 2007;64(4):211–222.

(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15529802 – Juul-Kristensen B., Sogaard K, Stroyer J. Jensen C. Computer users’ risk factors for developing shoulder, elbow and back symptoms.