Dla Biznesu, Home Office, Zdrowie

Ergonomiczne krzesło biurowe

Nikogo nie trzeba zapewniać, że ergonomia w pracy wpływa na jej efektywność. Łatwiej koncentrujemy się na obowiązkach, a siedzenie przy biurku nie sprawia nam bólu. Jednym z najważniejszych elementów ergonomicznego i aktywnego miejsca pracy jest nowoczesny fotel biurowy. Oferta na rynku jest na tyle bogata, że czasem nie do końca wiadomo, co warto wybrać. Pojawia się też pytanie,  czy tradycyjne krzesła obrotowe są dobrym rozwiązaniem? Jeśli chcesz wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego organizmu, przeczytaj nasze wskazówki.

Przykuci do siedzenia

Przywykliśmy do siedzącego trybu pracy. W biurze, za komputerem, w samochodzie – siedzimy. I to przez długi czas. Często nie mamy w dodatku możliwości przyjęcia innej pozycji.  Zapominamy jednak, że to  właśnie pozycja siedząca jest głównym powodem powstawania bólu pleców, problemów z koncentracją oraz pamięcią. Badania dowodzą, że siedzenie statyczne ma bardzo zły wpływ na  postawę i samopoczucie. Niesie też negatywne konsekwencje dla zdrowia. Specjaliści podkreślają, że długotrwałe siedzenie przekłada się na rozwój ciężkich dolegliwości takich jak cukrzyca czy miażdżyca. Ponadto długotrwałe siedzenie zmienia  postawę ciała i powoduje powstawanie bólu i dyskomfortu w biodrach, barkach, szyi czy plecach. Dlatego tak istotne jest szukanie ergonomicznych rozwiązań w pracy. Dzięki aktywnym i nowoczesnym meblom biurowym możemy pracować w pozycji siedzącej efektywnie, wygodnie i zdrowo. Jakie jest w takim razie najlepsze ergonomiczne krzesło biurowe?

zła postawa podczas siedzenia - ergonomiczne krzesło biurowe

Powiedz „nie” tradycyjnym, pasywnym krzesłom 

Czy warto wybrać tradycyjne obrotowe krzesła biurowe? Nie szczególnie, gdyż są zbudowane w sposób, który utrwala w pozycji siedzącej. Wtulona w zagłówek głowa, podłokietniki, podpory dla dolnego odcinka pleców w dodatku nie zapewniają swobodnej przestrzeni do poruszania się. Ciało pozostaje więc w bezruchu, który jest tak niebezpieczny dla organizmu i zdrowia. Bierne siedzenie na krześle sprawia, że tworzą się zastoje krwi w nogach, spowalnia praca serca i płuc.  Nic więc dziwnego, że po długotrwałym siedzeniu czujesz się zmęczony i osłabiony. Podczas siedzenia na tradycyjnym krześle biurowym przybierasz także złą pozycję dla kręgosłupa, przez co całe obciążenie ciała skupia się na kręgach  i stawach kręgosłupa. W aktywnej pozycji, np. podczas chodzenia, ciało skutecznie rozprowadza ciężar na różne części i struktury, takie jak mięśnie, więzadła i powięzie. Natomiast podczas siedzenia w tradycyjnym fotelu biurowym najbardziej obciążone są dyski międzykręgowe oraz krawędzie kręgów. To może prowadzić do zwyrodnień przestrzeni stawowych kręgosłupa.

Dlaczego jeszcze warto ograniczyć siedzenie w tradycyjnych fotelach biurowych? Siedzenie pasywne uniemożliwia aktywność. Siedząc na tradycyjnym krześle, siedzisz statycznie. Mięśnie nie pracują, stawy są w bezruchu. Powięzie i więzadła osłabiają się i przykurczają. A co gdyby zamiast tego, wybrać krzesło, dzięki któremu będziesz aktywny cały czas?

Ergonomiczny fotel biurowy 3Dee

3Dee to nowoczesny fotel biurowy dla osób, które pracują przy biurku lub przy komputerze i chcą znaleźć alternatywę siedzenia pasywnego. Aktywny fotel 3Dee umożliwia poruszanie się we wszystkich kierunkach. Stymuluje i aktywizuje to mięśnie i powięzie tułowia oraz odciąża kręgosłup. Mechanizm jest podobny do siedzenia na piłce. Kręgosłup stymulowany jest do ruchu przez aktywne podłoże. Podczas siedzenia cały czas napinasz i rozluźniasz mięśnie przykręgosłupowe. Aktywne siedzenie to naturalny trening Twojego kręgosłupa. Poruszanie się i podskakiwanie wpływa jednocześnie na poprawę krążenia i dotlenienie mózgu. W konsekwencji masz lepsze samopoczucie i poprawiasz swoją koncentrację.

3Dee to jednak coś więcej niż piłka. Ergonomiczne fotele biurowe 3Dee są bardziej stabilne i komfortowe w użytkowaniu. Siedzenie na 3Dee jest bezpieczne i przyjemne. Jednocześnie swoboda ruchu sprawia, że jesteś aktywny w czasie siedzenia przy biurku i nigdy nie pozostajesz w bezruchu.

aktywny fotel 3Dee ruch

Nowoczesna ergonomia pracy

Szukając rozwiązania, które najbardziej dopasuje się do Twojego trybu pracy, kieruj się jednym pytaniem – czy to krzesło, biurko, sprzęt sprawia, że jestem aktywny? Każdy chce pracować w swoim rytmie i w swojej idealnej przestrzeni. Stworzenie swojego ergonomicznego biura to krok w stronę produktywności, aktywności i zdrowia.

3Dee to coś więcej niż tylko ergonomiczne krzesło biurowe. 3Dee to sposób na pozostanie aktywnym w pozycji, która dotyczas kojarzona była z pasywnością i bezruchem. Dowiedz się więcej o dynamicznym siedzeniu i aktywnych krzesłach biurowych.

A jeśli masz dodatkowe pytania, napisz do nas, chętnie wytłumaczymy, doradzimy i wysłuchamy Twoich potrzeb.

HAG Capisco PulsHAG Capisco Puls
HAG CapiscoHAG Capisco na tle pięknego widoku

 Źródła:

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3552974/ – S-M. van Niekierk, Q. A. Louw, S. Hiller : The effectiveness of a chair intervention in the workplace to reduce musculoskeletal symptoms. A systematic review

(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2078461/ – Jmker S, Huysmans MA, Blatter BM, van der Beek AJ, van Mechelen W, Bongers PM. Should office workers spend fewer hours at their computer? A systematic review of the literature. Occup Environ Med. 2007;64(4):211–222.

(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15529802 – Juul-Kristensen B., Sogaard K, Stroyer J. Jensen C. Computer users’ risk factors for developing shoulder, elbow and back symptoms.