Zdrowie

Efektywność treningu

Kiedy stawiamy swoje cele treningowe myślimy zazwyczaj o poprawie sylwetki, zrzuceniu nadwagi, zdobyciu kondycji lub zbudowaniu siły i szybkości mięśni. Sposobów na osiągnięcie tych efektów jest wiele – dokładnie tyle ile rodzajów treningów. Cardio, interwały, trening siłowy czy aerobowy to tylko niektóre z nazw treningów, które możemy wykonywać w klubie fitness. Niezależnie od tego, jaki rodzaj ćwiczeń wybierzemy, najważniejsza jest efektywność treningu, czyli to, czy faktycznie osiągamy nasze cele.

Co robić, żeby zwiększyć efektywność treningu?

Można powiedzieć, że efektywność treningu zależy przede wszystkim od czterech cech. Według nas, najlepszy trening jest:

  • optymalny – czyli taki, który robisz z umiarkowanym wysiłkiem i świetną techniką
  • regularny – czyli taki, który powtarzasz z odpowiednią częstotliwością i systematycznością
  • holistyczny – czyli taki, który obejmuje różne rodzaje ćwiczeń, rozwijających wiele umiejętności Twojego organizmu
  • intensywny – czyli taki, w którym poświęcasz 100 procent uwagi tylko na właściwe wykonywanie ćwiczeń

Optymalny

Najlepszy trening to taki, który jesteś w stanie zrobić. Trening, który powoduje ból czy przeciążenia nie przynosi efektów. Ćwiczenia powinny być dostosowane do aktualnej kondycji i siły, tak, żebyś mógł stale podnosić swoje umiejętności i dążyć do lepszych wyników. Powtarzanie do skutku tych samych prostych ćwiczeń pozwoli Ci opanować podstawy i technikę. W przyszłości będziesz mógł wykonywać trudniejsze i bardziej zaawansowane ćwiczenia.

Pamiętaj też, że mniej znaczy więcej – z początku wykonuj mniej powtórzeń w krótszych seriach, żeby przystosować ciało do ruchu. Potem kiedy poczujesz się gotowy, możesz rozszerzyć swój trening i wznieść się na poziom wyżej. Systematyczna praca w optymalnych warunkach to najlepszy sposób na osiąganie super wyników w treningu.

regularny trening ze swopper-em

Regularny

Kluczem do osiągnięcia i utrzymania efektów treningu jest regularność. Najskuteczniejsze metody treningowe opierają się na specjalnie dobranym 6-tygodniowym planie. Systematyczne wykonywanie  ćwiczeń pomoże Ci zrealizować Twój plan. Trzeba pamiętać, że efekty treningu przychodzą po jakimś czasie – szybko nie znaczy skutecznie i na długo. Regularny i dobrze zaplanowany trening to silne fundamenty treningu gwarantujące długofalowe utrzymanie efektów.

Najwięksi sportowcy wskazują, że regeneracja jest równie ważna jak sam trening. Dlatego unikaj sytuacji, kiedy starasz się nadrobić treningi w krótkim czasie i zostajesz w klubie prawie każdego dnia. Optymalny trening przeplatany z dniami regeneracji pozwoli Ci utrzymać wysoką wydajność i sprawność mięśni. Sprawi także, że z każdym treningiem będziesz czuł się silniejszy i będziesz mógł wykonywać trudniejsze ćwiczenia.

Holistyczny

Bardzo ważne, żeby trening był zróżnicowany i kompletny. Zgodnie z piramidą aktywności fizycznej dla utrzymania najwyższej efektywności treningu powinieneś wybierać różne rodzaje treningu w każdym tygodniu ćwiczeń.

Na dole piramidy jest umiarkowany ruch taki jak spacer, wykonywanie obowiązków domowych, szybki chód. Taki wysiłek powinien zajmować od 30 do 60 minut każdego dnia. Następnie trening aerobowy, wykonywany co najmniej 3 razy w tygodniu przez ponad 20 minut, czyli np. jogging, taniec, jazda na rowerze, pływanie lub stepper. Z podobną częstotliwością należy wykonywać też sporty rekreacyjne, czyli narciarstwo, jazda na deskorolce lub sporty drużynowe. Na koniec pozostają ostatnie dwa kroki czyli trening siłowy, w tym trening z obciążeniem, wspinaczka lub kalistenika oraz stretching. Na ten rodzaj treningu warto poświęcić co najmniej 3 dni w tygodniu.

Różnorodny plan treningowy jest ważny ze względu na różny wpływ na nasze ciało. Trening aerobowy stymuluje układ oddechowy i serce do pracy, trening siłowy buduje siłę i szybkość mięśni. Dzięki ćwiczeniom takim jak stretching utrzymujesz optymalne warunki pracy ciała.

Na dole piramidy znajduje się jeszcze jedno ważne zalecenie – unikać braku ruchu. Uważamy, że swopper idealnie dopełnia plan treningowy wplatając ruch w czasie siedzenia. Na swopperze siedzisz w ciągu dnia i cały czas stymulujesz ciało do ruchu, dzięki czemu osiągasz większe efekty w treningu. Pobudzane mięśnie wspomagają przepływ krwi, co sprawia, że stale pracujesz na najwyższych obrotach i jesteś gotowy do optymalnego efektywnego treningu.

 

swopper uzupełnia holistyczny trening

Intensywny

Wbrew pozorom nie chodzi o to, żeby każdy trening wyciskał z nas ostatnie poty. Intensywny trening zawdzięczamy 100 procentowej koncentracji i uwadze. Jeśli skupisz się maksymalnie na ćwiczeniach, od razu poprawisz technikę ich wykonania, a tym samym zwiększysz efektywność treningu. Samo siedzenie na siłowni przez dwie godziny nie przyniesie żadnych efektów. Jeśli chcesz być gotowy na trening, przygotuj zarówno swoje ciało, jak i umysł do wysiłku, wtedy wykorzystasz każdą minutę ćwiczeń.

Wychodzenie poza strefę komfortu to klucz do osiągnięcia najwyższej efektywności treningowej. Przekroczenie bariery strachu i spróbowanie nowych możliwości pozwoli Ci na rozwinięcie nowych umiejętności w czasie ćwiczeń. Zarówno metoda małych kroków, jak rzucenie się „na głęboką wodę” są dobrym sposób na osiągnięcie swoich celów treningowych. Odważ się i wychodź poza strefę, którą już znasz, żeby przekonać się o swoich możliwościach oraz zdolnościach.

Energia przez cały czas

Jeśli chcesz osiągnąć efektywność treningową uzupełnij swój trening o siedzenie pełne energii na swopper-ze. swopper sprawi, że Twoje ciało będzie w optymalnych warunkach do wysiłku oraz pomoże Ci utrzymać Twoją sprawność przez długi czas. Swoppuj kiedy chcesz – Swopper umożliwia pracę Twojego ciała nawet w sytuacji, kiedy nie masz czasu na efektywny trening.

ze swopper-em jesteś zwycięzcą

Przeczytaj więcej jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co to jest dynamiczne siedzenie i jak Swopper wpływa na aktywność fizyczną, lub wybierz jeden z aktywnych produktów.

 

Eliot_Home-kopia-1
Aeris Swopper