Zdrowie

Dlaczego plecy bolą od siedzenia?

Siedzenie to jeden z najgorszych nawyków, jaki możemy zafundować naszym plecom. Codziennie spędzamy około kilku do kilkunastu godzin w pozycji siedzącej (praca, odpoczynek, jedzenie, jazda samochodem). Pozycja siedząca, znacząco wpływa na stan i ułożenie kręgosłupa.  Czy jest zatem sposób na ergonomiczne siedzenie oraz czy można zapobiec powstawaniu bólu?

Siedzenie, a ustawienie kręgosłupa

Podczas siedzenia kręgosłup utrzymuje jednakową pozycję przez dłuższy czas. Zazwyczaj pracując na siedząco, nie wykonujemy zbyt wielu ruchów, ani nie przemieszczamy się na tyle często, żeby pobudzić ciało do pracy. Mięśnie, które pracują w ruchach zginania i prostowania kręgosłupa, mają na ten czas „wolne”, czyli inaczej pozostają w bezruchu. Właśnie to jest bezpośrednią przyczyną bólu pleców podczas siedzenia.

Niestety taki brak czynności nie jest dla nich korzystny. Kręgosłup, który się nie porusza, powoli przybiera kształt litery C. Z kolei taka sylwetka sprawia, że nasze mięśnie ze strony brzucha osłabiają się i przykurczają, zaś od strony grzbietu tracą prawidłowe napięcie i rozciągają się.

zdrowy kręgosłup

Dlaczego plecy bolą?

Nieużywane przez kilka godzin mięśnie stają się bezużyteczne dla naszych pleców. Nie spełniają bowiem swoich podstawowych funkcji:

  • nie utrzymują stabilizacji dla tzw. core (inaczej centrum naszego ciała),
  • nie wspomagają kręgosłupa podczas ruchu z powodu swojego rozciągnięcia,
  • przestają wspierać nasz tułów jako najgłębszy gorset mięśniowy

Kiedy kręgosłup staje się niestabilny – zaczynamy odczuwać ból. Ergonomiczne siedzenie podczas pracy lub przy komputerze ma zasadnicze znaczenie w powstawaniu takich dolegliwości. To właśnie podczas naturalnych codziennych nawyków mamy szansę budować wytrzymałość mięśniową naszych pleców. Niestety, jeśli plecy dokuczają mocno i wyraźnie nawet intensywne treningi wzmacniające na siłowni lub w plenerze niewiele pomogą przy przewlekłym bólu, pojawiającym się podczas siedzenia.

Siedź bezboleśnie

Najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia kręgosłupa będzie wybór siedziska, które umożliwi aktywne siedzenie. Dzięki siedzeniu na Swopperze, nowoczesnym fotelu 3D lub aktywnych hokerach muvman, godziny spędzone w pozycji siedzącej będą też pracą dla mięśni naszych pleców.

Ergonomia w pracy to nie tylko prawidłowe ustawienie wysokości biurka oraz oświetlenia pomieszczenia. Prozdrowotne, aktywne krzesła,  jak np. Swopper ułatwią Ci pracę oraz wpłyną na Twoje problemy z  bólem kręgosłupa.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj kolejne artykuły o aktywnym siedzeniu na naszej stronie oraz skontaktuj się z nami, żeby dowiedzieć się jak aktywne meble mogą pomóc Ci w codziennej pracy.

[ult_buttons btn_title=”znajdź swojego swopper-a” btn_link=”url:https%3A%2F%2Ftwojswopper.pl%2Fsklep%2Fswopper%2F|||” icon_size=”32″ btn_icon_pos=”ubtn-sep-icon-at-left”]