Zdrowie

Co się dzieje z ciałem, kiedy siedzisz? 4 najgroźniejsze skutki

Siedzenie towarzyszy nam cały dzień. Pozycja siedząca zdominowała nasze życie w domu, w pracy, w samochodzie a nawet w wolnym czasie. Pracując, możesz spędzać nawet 80 proc. czasu w tej pozycji i, jak wiadomo, niełatwo jest się od niej uwolnić. Czy wiesz jednak, co się dzieje z ciałem kiedy siedzisz? Sprawdź, jakie ma to skutki i co możesz zrobić, żeby poprawić swój komfort i jakość życia.

1. Ciało osłabia się

Długie siedzenie prowadzi przede wszystkim do zwiotczenia mięśni. Nieużywane grupy mięśniowe, zarówno te duże jak i małe, nie pracują i tracą swoją siłę i energię. Szczególnie narażone są plecy, pośladki, brzuch, ale też nogi oraz ręce i szyja. Poza utratą mięśni, spada kondycja Twojego ciała, co objawia się częstym łapaniem zadyszek przy umiarkowanym wysiłku, szybkim męczeniem się oraz ogólną ospałością. Zwiotczałe mięśnie w dodatku łatwo ulegają przeciążeniom, a następnie prowadzą do powstania bólu w różnych partiach ciała.

2. Spowalniają procesy organizmu

Brak aktywności ciała to też brak stymulacji układu nerwowego, czyli mózgu. Twój mózg lubi bodźce, oczywiście umiarkowane i odpowiednio przekazane. Napływ nowych informacji, zmiana środowiska, dynamiczność pracy to elementy, które mózg bardzo sobie ceni i które sprawiają, że stale podnosi jakość pracy. Długie przesiadywanie przed komputerem, niestety nie ma z tym nic wspólnego.

zmęczenie w pracy

Wpatrywanie się w jeden punkt ekranu, mała dynamika ruchów, brak jakichkolwiek zmian pozycji, to standard pracy przy biurku. Jak nie trudno się domyślić, bardzo źle wpływający na efektywność i szybkość wykonania zadań. Pozycja siedząca sprawia, że umysł spowalnia i przełącza się w tryb zmniejszonej utraty energii. Badania dowodzą, że już po godzinie statycznej pracy przed komputerem, efektywność pogarsza się, a koncentracja staje się jedynie wspomnieniem. Ponadto, badania przeprowadzone na osobach pracujących w pozycji siedzącej pokazują, że podczas siedzenia na krześle zwalnia metabolizm i zatrzymują się procesy potrzebne dla utrzymania zdrowia naszego organizmu.

3. Złe ustawienie ciała powoduje ból

Ciało jest jak zespół naczyń połączonych. Ból w jednym miejscu zaraz przenosi się na partie, a przykurcze nabyte w jednej okolicy ciała rzutują nawet na pozostałe, nawet te daleko osadzone.

Łatwo to zaobserwować na przykładzie mięśni szyi i barków. Mimo że ramiona wykonują minimalną pracę podczas siedzenia przy komputerze, często właśnie w tej części ciała odczuwamy napięcie i ból. Dzieje się tak, ponieważ ciało jest zbudowane z taśm mięśniowych, które oplatają cały szkielet w różnych kierunkach, jednolitymi pasmami mięśni. Siedzenie powoduje przenoszenie się napięć z przodu ciała (przednia taśma mięśniowa od stóp, przez przednią część ud, brzuch aż do szyi i głowy) od źle ustawionych nóg do mięśni barków i szyi. Długotrwała praca przy komputerze osłabia też tylną taśmę mięśniową, doprowadzając do jej rozciągnięcia i rozluźnienia.

Warto jednak pamiętać, że złe ustawienie kręgosłupa oraz rąk i nóg podczas pracy w pozycji siedzącej rzadko kiedy przeszkadza nam w trakcie siedzenia. Skutki przebywania takiej pozie pojawiają się dopiero podczas ruchu, wypoczynku lub snu i przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.

bóle pleców i zmęczenie w pracy

 

4. Zatrzymanie krążenia krwi

Podczas siedzenia niektóre procesy spowalniają do tego stopnia, że mogą wywołać poważne powikłania dla zdrowia. Jednym z nich jest zator krwi w żyłach nóg. Zator stwarza ogromne ryzyko zawału serca i choroby wieńcowej. Z początku, zatrzymywanie się krwi w żyłach, nie objawia się bólem, jednak z czasem może przybrać na sile i manifestować dużymi obrzękami łydek i ogólnym drętwieniem całych nóg.

Statyczna praca nie wymaga bardzo dobrej kondycji, przez co nasz układ krwionośny też ulega osłabieniu. Długie siedzenie sprawia, że krew płynie wolniej, co wpływa na zatrzymywanie się i osadzanie szkodliwych składników w świetle tętnic i żył. Większa gęstość krwi i wolniejszy przepływ to przyczyny powstawania miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego, które od niedawna są nazywane chorobami cywilizacyjnymi.

Eliot_Home-kopia-1
Aeris Swopper

Zamień pasywne na aktywne siedzenie

Już wiesz, jakie konsekwencje ma długotrwałe siedzenie. Aby im zapobiec, postaw na aktywne siedzenie, które przez cały czas utrzymuje ciało w lekkim ruchu, dzięki czemu dbasz o zdrowie nawet podczas siedzenia. 

Jeśli chcesz przenieść siedzenie na wyższy poziom, przejdź do naszego konfiguratora i wybierz produkt, który najlepiej będzie pasował do Twojego stylu życia.

Eliot_Home-kopia-1