zdrowie

Co się dzieje z ciałem kiedy siedzisz?

Siedzenie towarzyszy nam cały dzień. Pozycja siedząca zdominowała nasze życie w domu, w pracy, w samochodzie czy w czasie wolnym. Przeciętny pracujący człowiek może spędzić nawet 80 % czasu w tej pozycji i prawdę mówiąc niełatwo jest się od niej uwolnić. Dowiedz się, co się dzieje z ciałem kiedy siedzisz, żeby poprawić swój komfort i jakość życia.

Osłabienie

Długie siedzenie to przede wszystkim doprowadzanie do zwiotczenia mięśni. Nieużywane grupy mięśniowe, zarówno te duże jak i małe, nie pracują i tracą swoją siłę i energię. Szczególnie narażone są partie takie jak plecy, pośladki, brzuch, ale też nogi czy ręce i szyja. Poza utratą mięśni, spada kondycja naszego ciała, co objawia się łapaniem zadyszek przy umiarkowanych wysiłkach, szybkim męczeniem się oraz ogólną ospałością. Zwiotczałe mięśnie łatwo ulegają przeciążeniom, a następnie prowadzą do powstania bólu w różnych rejonach naszego ciała.

Spowolnienie

Brak aktywności ciała to też brak stymulacji układu nerwowego, czyli mózgu. Nasza głowa lubi bodźce, oczywiście umiarkowane i odpowiednio przekazane. Napływ nowych informacji, zmiana środowiska, dynamiczność pracy to są elementy, które nasz mózg bardzo sobie ceni i które sprawiają, że stale podnosimy jakość pracy. Długie przesiadywanie przy komputerze niestety nie ma z tym nic wspólnego.

Wpatrywanie się w jeden punkt ekranu, mała dynamiczność ruchów, brak jakichkolwiek zmian to standard pracy przy biurku, co bardzo wpływa na efektywność i szybkość wykonania zadań. Pozycja siedząca sprawia, że nasz umysł spowalnia i przełącza się na tryb zmniejszonej utraty energii. Badania pokazują, że już po godzinie statycznej pracy za komputerem, nasza efektywność pogarsza się, a koncentracja zupełnie się rozpływa. Badania przeprowadzone na osobach pracujących w pozycji siedzącej pokazują, że podczas siedzenia na krześle zwalnia metabolizm i zatrzymują się procesy potrzebne dla utrzymania zdrowia naszego organizmu.

zmęczenie w pracy

Złe ustawienie

Ciało jest jak zespół naczyń połączonych. Ból w jednym miejscu zaraz przenosi się na inne rejony, a przykurcze nabyte w jednej okolicy ciała rzutują nawet na partie, które są daleko osadzone.

Łatwo to zaobserwować po zbadaniu mięśni szyi i barków. Mimo że ramiona wykonują minimalną pracę podczas siedzenia przy komputerze, często właśnie w tej części ciała odczuwamy napięcie i ból. Dzieje się tak, ponieważ ciało jest zbudowane z taśm mięśniowych, które oplatają cały szkielet w różnych kierunkach jednolitymi pasmami mięśni. Siedzenie powoduje przenoszenie się napięć z przodu ciała (przednia taśma mięśniowa od stóp, przez przednią część ud, brzuch aż do szyi i głowy) od źle ustawionych nóg do mięśni barków i szyi. Długotrwała praca przy komputerze osłabia też tylną taśmę mięśniową, doprowadzając do jej rozciągnięcia i rozluźnienia.

Warto jednak pamiętać, że złe ustawienie kręgosłupa oraz rąk i nóg podczas pracy w pozycji siedzącej rzadko kiedy przeszkadza nam w trakcie siedzenia. Skutki przebywania takiej pozie pojawiają się dopiero podczas ruchu, wypoczynku lub snu i przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu.

bóle pleców i zmęczenie w pracy

Zatrzymanie

Podczas siedzenia niektóre procesy spowalniają do tego stopnia, że mogą wywołać poważne powikłania dla naszego zdrowia. Jednym z nich jest zator krwi w żyłach nóg. Zator stwarza ogromne ryzyko dla zawału serca i choroby wieńcowej. Z początku zatrzymywanie się krwi w żyłach nie objawia się bólem, jednak z czasem może przybrać na sile i manifestować się dużymi obrzękami łydek i ogólnym drętwieniem całych nóg.

Statyczna praca nie wymaga bardzo dobrej kondycji, przez co nasz układ krwionośny też ulega osłabieniu. Długie siedzenie sprawia, że krew wolniej płynie, co wpływa na zatrzymywanie się i osadzanie niedobrych składników w świetle tętnic i żył. Większa gęstość krwi i wolniejszy przepływ to przyczyny powstawania miażdżycy oraz nadciśnienia tętniczego, które od niedawna są nazywane chorobami cywilizacyjnymi.

Zamień pasywne na aktywne siedzenie

Jeśli interesuje Cię co dzieje się z ciałem w czasie siedzenia korzystając z aktywnych rozwiązańprzeczytaj inne nasze artykuły z zakładki Wiedza.

A  jeśli chcesz przenieść siedzenie na wyższy poziom, przejdź do naszego konfiguratora i wybierz produkt, który najlepiej będzie pasował do Twojego stylu życia.